Yıldırım Bayezit Dönemi

1389 –1402

Babası l. Murad, l. Kosova Savaşı’nda beklenmedik şekilde şehit olunca yönetim kararı, veraset değişikliğyle tahta çıkarııdı. Batı ve Doğu da kasırga gibi esip sınırları hızla genişletti. Anadolu Türk siyasi birliği büyük oranda sağlandı.

Aydın, Saruhan, Menteşe, Hamit, Germiyan gibi beylikler alındı.Anadolu Beylerbeyliği Kütahya merkezli kuruldu.Aldığı beyliklerin bazı beyleriyle ters düştü bazı beyler Timur’a sığındı. Bulgar Krallığına son verildi. İstanbul ilk kez kuşatıldı. Kuşatma için Güzelce Hisar adı verilen Anadolu Hisarınıyaptırdı. Haçlı ordusuyla en büyük savaşı Niğbolu Savaşını yapıp kazandı. Halife tarafından Sultan-ı İklimi Rum yani Rum diyarı sultanı unvanı verildi. Bu dönemde BizansOsmanlı Devletiüstünlüğünü kabul edip vergi ödedi.İstanbul’da bir Türk Köyü kuruldu.

Davalara Türk kadısı bakar dendi. Bizans’ın iç işlerine müdahale demektir. İki büyük İstanbul kuşatması yapıldı Niğbolu ve Timur tehlikesinden ötürü kuşatmalar yarım kaldı.Gelibolu da büyük bir tersane inşa edildi. 1402 Ankara SavaşıylaikiTürk -İslam hükümdarı karşı karşıya geldi.Savaşı Timur ve filleri kazandı. Padişah, eşi ve oğlu Mustafa esir düştü.11 yıllık Fetret Devribaşladı maalesefOsmanlı’nın batıya ilerlemesi durdu, Anadolu Türk siyasi birliği bozuldu.

Sadece Eretna, Kadı Burhanettin ve Karesi Osmanlı’dan kopmadı. Osmanlı yıkılma tehlikesi geçirdi; güçlü devlet örgütlenmesi,Batı daizlenen iskan, istimalet, hoşgörü, adalet, merhamet politikası ve Rumeli de feodal yapılanma(Batı da güçlü bir Hıristiyan devleti yoktu) yıkılmayı önleyen temel etkenlerdi.

 

Kategoriler: Tarih - Tarih: 23 Ocak 2020 19:13
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments