Yeniçağ Keşifleri

Yeniçağda Yapılan Keşifler

* 1486’da Portekizli kaşif, Bartelmi Diaz, Afrika’nın güneyindeki Ümit Burnu’nu keşfetti. Fırtınalar Burnu olarak bilinen bu bölgeye gemicilerin cesaretini kırmamak amacıyla “Ümit Burnu” denildi.
* 1498’da Wasko dö Gama, Müslüman kaşif ibn-i Macit’in de yardımıyla, Ümit Burnu’nu dolaşarak Hindistan’daki Kaliküta Limanı’na ulaşmıştır. Böylece Hindistan’a giden deniz yolu bulunmuştur.
* 1492’de Kristof Kolomb, Orta Amerika’daki Antil Adalarına ulaşmıştır. Ancak buranın yeni bir kıta 0lduğunu anlayamamış, Hindistan’ın batısındaki adalar olduğunu zannetmiştir. Kolomb bu bölgeye bundan sonra üç sefer daha düzenlemiştir.
* 1501’de bölgeye ulaşan Amerika Vespuci bölgenin yeni bir kıta olduğunu anladı. Bu kaşifin isminden dolayı da kıtaya Amerika denilmiştir.
* 1519 – 1522 yılları arasında Dünya’nın yuvarlaklığı Macellan ve Del Kana tarafından ispatlandı. Sürekli batıya gidildiğinde aynı noktaya gelineceğini belirten Macellan, Filipinlere ulaştığında buradaki yerli halkla yapılan mücadelede ölmüştür. Del Kano seyahati tamamlamıştır (1522).

Kategoriler: Tarih - Tarih: 21 Aralık 2019 17:58
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments