Verimli Ders Çalışma

Bazı insanların sürekli ders çalışmalarına rağmen bir türlü istedikleri başarıyı elde edemedikleri söylenir. Bu durum aslında sadece çalışmak veya çalışmamak ile açıklanabilecek bir durum değildir. Bir konuya çalışmak veya bir sınava hazırlanmak konusunda en önemli konu verimli ders çalışma tekniklerini bilmektedir.

Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

1- Planlı çalışmak
Bir hedefe ne kadar odaklanırsanız odaklanın eğer yaptığınız çalışmalar bir plan dahilinde değilse aslında sürekli aynı noktada dönüp durabilirsiniz.
Öncelikle neyi ve nasıl çalışacağınızı planlamalısınız.

2- Ortam Faktörleri
Çalıştığınız ortam eğer optimum şartlara sahip değilse aslında verimli çalışma ortamınız yoktur.
Oda sıcaklığında, uygun ışıklandırma koşullarında ve sessiz bir ortam sizi başarıya götüren yolda önemli yer tutmaktadır.

3- Dikkatinizi Toplayın
Ders çalıştığınız ortamda sadece ders konusuyla ilgili materyaller kalmalıdır. Bu şartlar oluşmazsa sürekli dikkatinizin dağıldığını göreceksiniz. Dikkatin olmadığı yerde öğrenme gerçekleşmez.

4- MetaBiliş Öğrenme
Kendinizi tanımanız hedefe ulaşmanızda sizi rahatlatır. Nasıl öğrendiğinizi biliyorsanız ve kolay bir şekilde öğrenmeler gerçekleştirebilirsiniz.
Bazen yazarak, bazen okuyarak bazen ise drama yaparak veya başka çeşit yöntemler sizin öğrenmenizi kolaylaştırır. Bunun için önce kendinizi tanıyın.

5- Kendinizi Ödüllendirin
Yaşınız kaç olursa olsun her insan çocuk kalmaya devam eder ve herkes ödülleri sever. Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak ödüllendirilmeyle daha da motive hale getirecektir.

(Son Güncelleme: 27 Aralık 2018 14:30)

Kategoriler: Rehberlik - Tarih: 27 Aralık 2018 14:31
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Gülben
Gülben
Ziyaretçi
1 yıl önce

Ben ders çalışırken sürekli müzik dinliyorum bazen olumlu oluyor ama bazen hiç bir şey öğrenemiyorum ben acaba verimsiz mi çalışıyorum?