Uzaktan Eğitim Süresince Ek Ders Ödemesi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların uzaktan eğitim yoluyla açılacağını açıkladı. Buna göre 31 Ağustos ile 21 Eylül tarihleri arasında eğitim uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirilecek. Bu süreçte öğretmenlerin ek ders ödemesi yapılacak mı? Ek ders ödemesi alınacak mı sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Dünya çapında etkili olan korona virüs salgını sebebiyle eğitim dünyasında yeni yöntemler gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de 13 Mart 2020 tarihinde eğitim faaliyetleri uzaktan olarak devam etmeye başlamış ve bu şekilde eğitim yılı sonlandırılmıştır.

Geçtiğimiz gün Bakan Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamayla 2020 – 2021 eğitim yılının uzaktan eğitim faaliyetleri kapsamında başlayacağı açıklandı. Buna göre 31 Ağustos 2020 ile 21 Eylül 2020 tarihleri arasında uzaktan eğitim faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

31 Ağustos 2020 ile 21 Eylül 2020 tarihlerinde uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlere ek ders ödemesi yapılacak mı?

13 Mart 2020 tarihinde okulların uzaktan eğitime geçmesiyle Haziran ayında okulların kapandığı tarihe kadar yapılan uzaktan eğitim faaliyetlerinde ek ders ödemeleri yapılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecinde mevzuatta değişiklik yaptı.

” 2019-2020 öğretim yılında görev yapan öğretmenler, koronavirüs salgını nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılarak, ek ders ücretinden yararlandırılacak.

Bu kapsamda ödeme yapılanlar, tatil edilen günlere ilişkin kendilerine telafi ve uzaktan eğitim görevi verilmesi halinde, ayrıca ek ders ücreti ödenmeksizin bu görevleri yerine getirmekle yükümlü olacak. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen öğretmenlerin, ek ders ücretleri geri tahsil edilecek.”

Uzaktan Eğitim Faaliyetleri Nasıl Gerçekleşecek?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sürecin belirlenmesi için okullara resmi yazı gönderilmesi beklenmektedir. Seminer döneminin uzaktan eğitim faaliyetleriyle gerçekleşmesinin ardından öğretmenler kurulunda ders dağıtımlarının yapılması ve bunun ardından uzaktan eğitim faaliyetlerinin başlamasıyla öğretmenlerin ek ders alması beklenmektedir.

 

Kategoriler: Haberler - Tarih: 13 Ağustos 2020 10:47
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
kadem inanlı
kadem inanlı
Ziyaretçi
5 ay önce

Öğretmen Olmak;Devlet Eğitim kurumlarında ve özel eğitim kurumlarında öğrencilere dersler vererek onları yetiştiren ve onlara rehberlik eden kişilere öğretici(yada öğretmen diyoruz.) Öğretmenler hangi branş dallarından mezun olmuş ise o dalda öğrencilere eğitim verir.Eğitim çocuklarda çok küçük yaş da daha henüz okula başlamandan önce aile tarafından belirli eğitim yaşına gelene kadar anneler ve babalar birer yetiştiren,öğreten eğitimci olarak öncelikle konuşma yeteneği konusunda aile birinci faktördür. Daha sonra okul çağına gelen çocuklarımız devlet okullarına kayıtları yapılarak okuma yazma eğitimi alarak ilk kez “okuyorum yazıyorum” düşüncesi ile öğrenim görerek bu başarılarının mimarı öğretmenlerine borçludurlar. Öğretmenlerimizin eğitim için harcadıkları emeğin değeri sorulmaz.Hayatları boyunca yüzlerce… Read more »