Üniversite Tercihleri Yapmak

Bu yazımızda Üniversite tercihlerini yaparken nelere dikkat edilmelidir? Üniversite tercihleri nasıl yapılır? üniversite tercihleri ne zaman açıklanır 2019, üniversite tercihleri ne zaman bitiyor, üniversite tercihleri ne zaman son, üniversite tercihleri nasıl yapılıyor, üniversite tercihleri nereden yapılıyor gibi sorularınızın cevaplarını kolayca bulabileceksiniz.

2019 Yılı üniversite sınavları geride kaldı artık öğrenciler için işin en zor kısmı kaldı. Tercih yapmak bir yıl boyunca sınava hazırlanmaktan aslında çok daha zor ve önemlidir.
Bu rehberlik yazımızda üniversite seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor ve dorğu tercih nasıl yapılır bunların üzerinde duracağız.

1- Öncelikle sınav sonuçlarının açıklandığı zaman sakin kalıp durum değerlendirmesi yapmanız gerekir. Başarı sıralamanız sizin için yol anahtarı olacaktır. Puanınız beklediğinizin altında veya üstünde olabilir ancak başarı sıralamasını asla gözünüzün önünden ayırmayın.

2- Tercihlerinizi yapmak için acele etmeyin! Aceleyle verdiğiniz gerektiği kadar düşünmediğiniz kararlar sizi çok daha kötü sonuçlara götürebilir.

3- Hangi bölümü istediğinizi önceden belirlediniz! Şimdi sizin için üniversite seçme sırası geldi. Üniversite seçerken üniversitenin marka değeri, eğitim planlaması, akademik kadrosu, sosyal imkanları, yurt durumu, bulunduğu ilin sosyal – ekonomik imkanları, burs imkanları gibi birçok konuyu değerlendirerek karar vermek gerekiyor.

4- Tercihlerinizi yaparken önem sırası ve istek sıranıza göre yazınız sürekli yapılan “bu tercih gelmez” yanlışına düşmeyin ve asla istemediğiniz tercihleri yazmayınız.

5- İstediğim başarı puanını alamadım ancak üniversite okumak istiyorum ne olursa olsun diye düşünmeyin. Unutmayın 1 yıl daha fazla hazırlanmak sizi 4 yıl istemediğiniz bölümü okuma eziyetinden kurtaracağı gibi aynı zamanda sonrasında mezun olduğunuzda iş bulma gibi durumlar karşısında sizi büyük bir eziyetten kurtaracaktır.

6- Ailenizle mutlaka her konuda fikir alışverişi yapınız. Ailenizin desteği sizin için çok önemli olduğunu unutmayınız.

7- Öğretmenlerinizden destek alın. Öğretmenler sizi sınava hazırlarken rehber olduğu gibi sonuca ulaştırmak için de rehber olacaktır. Onların tecrübelerinden yararlanmaktan asla vazgeçmeyin.

Kategoriler: Üniversite - Tarih: 29 Temmuz 2019 12:12
Subscribe
Bildir
guest
11 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
mehmet
mehmet
Ziyaretçi
1 yıl önce

ben üniversite tercihleri yapamıyorum birisi yardım edebilir mi?

hatice
hatice
Ziyaretçi
1 yıl önce

üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmeliyim birisi cevap versin lütfen

samet
samet
Ziyaretçi
1 yıl önce

bursluluk veren üniversitelerin listesini yayınlar mısınız?

ceylan
ceylan
Ziyaretçi
1 yıl önce

tercihleri ösym sitesinden yapıyoruz arkadaşlar

yümi
yümi
Ziyaretçi
1 yıl önce

geçen yılın taban puanlarını yayınlar mısınız bulamıyorum.

zafer
zafer
Ziyaretçi
1 yıl önce

üniversite tercihlerimizi bir yere onaylatmamız gerekiyor mu?

alim
alim
Ziyaretçi
1 yıl önce

üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

murat
murat
Ziyaretçi
1 yıl önce

ben üniversite kazandım mı arkadşlar bilginiz var mı?

çanakkaleli
çanakkaleli
Ziyaretçi
1 yıl önce

üniversite bu zamanda okumak çok zor ya acaba hiç gitmeden iş hayatına mı atılsam diye düşünmeden duramam.

tümay
tümay
Ziyaretçi
1 yıl önce

en iyi vakıf ünivesitesi hangisi arkadaşlar yardım edebilir misiniz?

tümay
tümay
Ziyaretçi
1 yıl önce

tıp fakültelerinin 2019 taban puanlarını bilen var mı devlet üniversitesi vakıf üniversitesi ayrı ayrı olursa daha iyi olur.