Üniversite Tercihleri Yapmak

Bu yazımızda Üniversite tercihlerini yaparken nelere dikkat edilmelidir? Üniversite tercihleri nasıl yapılır? üniversite tercihleri ne zaman açıklanır 2019, üniversite tercihleri ne zaman bitiyor, üniversite tercihleri ne zaman son, üniversite tercihleri nasıl yapılıyor, üniversite tercihleri nereden yapılıyor gibi sorularınızın cevaplarını kolayca bulabileceksiniz.

2019 Yılı üniversite sınavları geride kaldı artık öğrenciler için işin en zor kısmı kaldı. Tercih yapmak bir yıl boyunca sınava hazırlanmaktan aslında çok daha zor ve önemlidir.
Bu rehberlik yazımızda üniversite seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor ve dorğu tercih nasıl yapılır bunların üzerinde duracağız.

1- Öncelikle sınav sonuçlarının açıklandığı zaman sakin kalıp durum değerlendirmesi yapmanız gerekir. Başarı sıralamanız sizin için yol anahtarı olacaktır. Puanınız beklediğinizin altında veya üstünde olabilir ancak başarı sıralamasını asla gözünüzün önünden ayırmayın.

2- Tercihlerinizi yapmak için acele etmeyin! Aceleyle verdiğiniz gerektiği kadar düşünmediğiniz kararlar sizi çok daha kötü sonuçlara götürebilir.

3- Hangi bölümü istediğinizi önceden belirlediniz! Şimdi sizin için üniversite seçme sırası geldi. Üniversite seçerken üniversitenin marka değeri, eğitim planlaması, akademik kadrosu, sosyal imkanları, yurt durumu, bulunduğu ilin sosyal – ekonomik imkanları, burs imkanları gibi birçok konuyu değerlendirerek karar vermek gerekiyor.

4- Tercihlerinizi yaparken önem sırası ve istek sıranıza göre yazınız sürekli yapılan “bu tercih gelmez” yanlışına düşmeyin ve asla istemediğiniz tercihleri yazmayınız.

5- İstediğim başarı puanını alamadım ancak üniversite okumak istiyorum ne olursa olsun diye düşünmeyin. Unutmayın 1 yıl daha fazla hazırlanmak sizi 4 yıl istemediğiniz bölümü okuma eziyetinden kurtaracağı gibi aynı zamanda sonrasında mezun olduğunuzda iş bulma gibi durumlar karşısında sizi büyük bir eziyetten kurtaracaktır.

6- Ailenizle mutlaka her konuda fikir alışverişi yapınız. Ailenizin desteği sizin için çok önemli olduğunu unutmayınız.

7- Öğretmenlerinizden destek alın. Öğretmenler sizi sınava hazırlarken rehber olduğu gibi sonuca ulaştırmak için de rehber olacaktır. Onların tecrübelerinden yararlanmaktan asla vazgeçmeyin.

Tarih: 29 Temmuz 2019
Kategoriler: Üniversite

Yorumlar

  1. üniversite bu zamanda okumak çok zor ya acaba hiç gitmeden iş hayatına mı atılsam diye düşünmeden duramam.

  2. tıp fakültelerinin 2019 taban puanlarını bilen var mı devlet üniversitesi vakıf üniversitesi ayrı ayrı olursa daha iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir