İçerik:

Halil İnalcık

Halil İnalcık Kimdir? Ünlü Türk bilim insanı Halil İnalcık 26 Mayıs 1916 yılında İstanbul'da doğmuştur. Aslen Kırımlı olmakla birlikte Halil İnalcık'ın doğduğu tarihte 1. Dünya Savaşı'na denk gelir. İstanbul'dan bir süre sonra Ankara'ya taşınmışlar ve burada ilköğretimini tamamlamıştır. Seyit Bey, bir süre sonrası ailesini bırarak Mısır'a gitmiştir. Bu durum üzerine Halil İnalcık'ı büyütme görevi annesi tarafından yerine getirilmiştir. Sivas'ta öğretmen okulunu ve Balıkesir'de Necati Bey Öğretmen okulunu bitirerek mezun olmuştur. 1935 yılına gelince Dil - Tarih ve Coğrafya Fakültesi'ne geçerek öğrenimine devam etmiştir.

Devamını Göster
Jale İnan

Jale İnan hayatı Jale İnan, 1 Şubat 1914 yılında doğmuştur. Annesinin adı Mesture, babasının adı Aziz Ogan’dır. Aziz Ogan, ilk arkeologlardan biridir. Jale Hanım da bu yolu takip ederek arkeolog olmaya çalışmıştır. Eğitim ve öğretiminin sonunda il kadın Türk arkeolog olarak tarihe geçmiştir. Yaşadığı coğrafyada arkeolojik çalışmaların yapılmasında öncü bir rol üstlenmiştir.

Devamını Göster
Mehmet Akif Ersoy Biyografisi

20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Sarıgüzel mahallesinde dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy’un annesi, Emine Şerif Hanım, babası ise Kosova doğumlu Mehmet Tahir Efendi’dir. Nuriye isimli bir de kız kardeşi vardır. Asıl adı Ragif’dir. Ancak çevresindekilerin ona Akif ismiyle seslenmesi nedeniyle Akif ismini benimsedi.

Devamını Göster