KPSS 2020 Vatandaşlık Denemesi 9

Soru: 1

Aşağıdakilerden hangisi belli bir hukuki, kavramı ya da ilkeyi tanımlamak, ne anlama geldiğini ifade etmek amacıyla konulmuş kurallardır?
Soru: 2

Bir kişinin “Fiil Ehliyetine” sahip olabilmesi için,

I. Mümeyyiz olması
II. 18 yaşını doldurması
III. Çalışıyor olması

durumlarından hangileri gereklidir?
Soru: 3

I. Cumhurbaşkanı
II. Bakanlıklar
III. Siyasi Partiler

1982 Anayasasına göre yukarıdakilerden hangileri yönetmelik çıkarabilir?
Soru: 4

Aşağıdakilerin hangisi, hukuk devleti olmanın gerekleri arasında yer almaz?
Soru: 5

1982 Anayasası’na göre, Milli Güvenlik Kurulu gündemi, ilgililerin önerileri dikkate alınarak aşağıdakilerin hangileri tarafından düzenlenir?
Soru: 6

1982 anayasasına göre Anayasa Mahkemesine üye seçilebilmek için en az kaç yaşını doldurmuş olmak gerekir?
Soru: 7

Seçim çevrelerini ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısını saptama görevi aşağıdakilerden hangisine aittir?
Soru: 8

ABD'nin en önemli üniversitelerinden Massachusettes Institute of Technology yapay zeka laboratuvarının kurucusu bilgisayar biliminin ilerlemesinde önemli katkıda bulunan bilim adamı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru: 9

Aşağıdakilerden hangisi idari kolluk personellerinden değildir?
Soru: 10

Köy muhtarı ve köy ihtiyar heyeti üyelerini seçen köy seçmenlerinin (kadın-erkek) oluşturduğu topluluğa ne ad verilir?
Soru: 11

Merkezi Amerika'da bulunan Dünya Bankasının Başkanı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru: 12

AA foto muhabiri Wisam Hashlamoun'un, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması" kararını açıklamasının ardından, Batı Şeria'nın, El Halil kentinde yaşanan olaylar sırasında İsrail askerlerinin gözaltına alıp gözlerini bağlayarak götürdüğü resmini çektiği "Direnişin sembolü 16 yaşındaki çocuk" aşağıdakilerden hangisidir?
Soru: 13

Los Angeles Lakers forması ile 5 NBA şampiyonluğu bir maçta 2'nci en fazla sayı atan "Kara Mamba" lakaplı olan 26 Ocak 2020'de kızıyla helikopter kazasında yaşamını yitiren basketbolcu aşağıdakilerden hangisidir?
Soru: 14

Atatürk orman çiftliğindeki (AOÇ) yeni yapılan Eylül 2014'te yeni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak kullanılmaya başlanılan binanın mimarı aşağıdakilerden hangisidir?
Soru: 15

1950 Genel seçimlerini büyük başarıyla birinci parti olan Demokrat Parti'nin çıkardığı Af kanunuyla hapishaneden tahliye edilen "Cinnet Mustatili" adlı eserinde hapishane anılarını kaleme alan büyük şairimiz aşağıdakilerden hangisidir?

Benzer Testler