Temeli Olmayanlar YKS’ye Nasıl Çalışmalı?

Temeli Olmayanlar YKS’ye Nasıl Çalışmalıdır?

Öğrencilerin en korkulu rüyalarından biri olarak YKS sınavı yani bir dönem YGS ve LYS olarak girilen sınav. Üniversite hayali kuran her öğrencinin geçeceği bir serüven. Konu hakkında tarafımıza ulaşan en çok sorulardan birisi de “Benim fazla temelim yok, bu sınava nasıl çalışmalıyım?” sorusudur. Bu yazımızda bu soruya cevap olan rehber niteliğinde olacak bilgiler paylaşacağız.

Yazımıza başlamadan önce şunu belirtmemizde fayda görüyoruz. Her ne kadar sınav ismi değişse de sınav tarzında ve sınavda sorulacak sorularda büyük değişkenlik gözlemlenmemektedir. Çalışılacak konular ve konu sayıları belli olduğundan dolayı herhangi bir telaş içerisine girmeniz gerek yok. İçinize su serpecek bir haber paylaşacak olursak, ÖSYM’nin açıkladığı bilgiye göre, soru tarzından ve konularda büyük bir değişikliğe gidilmediği yönündedir. Bu konuda içinizi ferah tutabilirsiniz.

Üniversite sınavına giren öğrencilerin endişe duyduğu konulardan birisi olan “Temelim Yok” konusu aslında düşünüldüğü kadar abartılmaması gereken bir konudur. Şunu hatırlatmak isteriz; bu seviyeye gelen her öğrencinin az da olsa bir temeli vardır. Burada en önemli nokta kendinizi ne kadar geliştirmek istediğinizdir. Bunu gerçekten içten bir şekilde istemeniz durumunda üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir soru ve hiçbir ders kalmayacaktır. Başarının en büyük yardımcısı inanmaktan geçer. Kendinize inanmaktan asla vazgeçmeyin. Başarınca sizler de bu dediklerimize hak vereceksiniz.

Nereden Başlamalıyım?

Elinizdeki imkanlar doğrultusunda nereden başlamanız konusunda buna en iyi cevabı verebilecek olan sizsiniz. Eğer elinizde maddi olarak imkân yok ve internet mevcut ise, internet üzerinden videolar izleyerek gelişiminizde katkı sağlayabilirsiniz. Maddi imkânınız var ise ilk başta eksik olduğunuzu düşündüğünüz konular hakkında “Özel Ders” almanızı tavsiye ederiz.  Bu kadar imkânınız yok ise de özel bir dershane ile bu işe bir başlangıç yapabilirsiniz.

Başarının Sırrı Vazgeçmemek

Başlıktan da anlayacağınız üzere başarmanız için yapmanız gereken önemli faktörlerden birisi de yaptığınız işten asla vazgeçmemeniz olacaktır. Kafanızda asla temeliniz olmadığı için bu işi yapamayacağım cümlesini geçirmeyin. Çünkü bu cümle bile vazgeçmenize sebep olacak en kötü etkenlerden bir tanesidir. Azminizi korumayı kendinize bir rehber edinin. Bu rehber başarınızın en büyük anahtarından biri olacaktır.

Yanlış Kaynaklar Seçmeyin

Çalışırken doğru kaynaklardan faydalanmaya özen gösterin. İlk yapacağınız şey sizin için daha kolay şekilde anlatılan kaynakları tespit ederek almanız. Bu sizin çalışmanıza daha çok katkı sağlayacaktır. Hem de bu sayede sıkılmamış olarak çalışmaya düzenli bir şekilde devam edebileceksiniz.

Tek Hedefiniz Çalışmak Olsun

Kimse masanın başında oturup 2-3 saat ders çalışmak istemez. Herkes gezmek, tozmak eğlenmek ister. Ama sizin tek hedefiniz o masaya oturmak olsun. Bunu kendinize bir alışkanlık haline getirirseniz bazı zamanlarda siz istemeseniz de otomatik olarak o masaya oturup kendi kendinize ders çalışacaksınız.

 

Başarılı Olmanın İncelikleri

  • Her konuya en baştan başlayın. En çok sayısal derslerde bunu uygulamanız gerekiyor. Çünkü daha önce bilmeniz gereken bir formülü ileriki konularda bilmezseniz soruyu çözemez ve çalışmaktan sıkılırsınız. Bunu yapmayın çalışmaya en temelden başlayın.
  • Tek kaynaktan değil de birden fazla kaynaktan çalışmaya özen gösterin. Her kaynağın size sunacağı bilgiler farklıdır ve anlatış tarzı farklıdır. Farklı kaynak farklı soru tipi demektir. Ne kadar farklı kaynaklardan çalışırsanız o kadar çok farklı konulara ve sorulara hâkim olursunuz.
  • Deneme çözmeyi ihmal etmeyin. Ne kadar çok deneme çözerseniz kendinizi o kadar çok denemiş olur ve nerede yanlış yaptığınızı daha rahat görerek o konu çalışmasına daha da çok yoğunlaşmış olursunuz.

Bahsettiğimiz adımlar başarılı olmanın incelikleri diyebileceğimiz adımlardır. Herkesin kendine göre bir çalışma stili vardır. Bizler sizlere sadece tavsiye verdik uygulayıp uygulamamanız tamamı ile size kalmış bir durum. Ama uygulamanız taktirde başarılı olacağınızı sizler de göreceksiniz. Çoğu öğrencimiz bizden almış olduğu bilgiler ile bizlere olduğundan fazla olumlu geri dönüş sağladı. Sizler de bu kervana katılan öğrencilerden birisi olabilirsiniz. Unutmayın hiçbir şey için geç kalmadınız. Hala bir şansınız var.

Tarih: 18 Mayıs 2020
Kategoriler: Üniversite
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x