Rehberlik İlkeleri

Rehberlik İlkeleri

1)  insan saygıya değer bir varlıktır. Her insan sahip olduğu özellikler bakımından biriciktir.
2) Her insan seçme ve karar verme özgürlüğüne sahiptir. Rehberlik, ancak kişiye seçme özgürlüğü tanıyan çevrelerde var olabilir ve rehberliğin bir görevi de kişinin bu özgürlüğünü kullanabilmesi için seçenekleri algılayabilmesine ve doğru tercihler yapmasına yardımcı olmaya çalışmaktadır.
3) her insan yardıma ihtiyaç duyar ve yardım almalıdır. Her rehberlik faaliyeti uyum sağlama, yöneltme ve ayarlama diye sıralanan üç temel fonksiyondan birini yerine getirmelidir.
4) Rehberlik hizmetlerinin yürütülmesinde gizlilik esastır. Rehberlik sürecinde konuşulan ve yaşananlar hiçbir şekilde açıklanmaz
5) Rehberliğin kendine has kuralları vardır. Nezaket, saygı, kişilik haklarını gözetme, suçlamama, mahcup etmeme ve azarlamama vb.
6) Rehberlik hizmetleri profesyonel bir yardım sürecidir. İnsan tanıma, iletişim kurma ve yönlendirme tekniklerini bilme ve bunları kullanabilme becerileri, sorun tahlil etme bilgileri, rehberliğin ilke ve kurallarını, alanın imkan ve sınırlılıkları şeklinde sıralanacak bir dizi uzmanlık bilgisi rehberlik uzmanlarında bulunmalıdır.
7) Rehberlikte gönüllülük ve içtenlik esastır. Hiç kimseye bu hizmetlerden yararlanması için baskı yapılamaz. Bu hizmeti yapması için de hiç kimse zorlanamaz.
8) Rehberlik yaşam boyu süren bir yardım sürecidir. İnsan hayatı boyunca rehberliğe muhtaçtır.
9) Rehberlik sürecinde değer yargıları açısından rahat olmak esastır
10) Rehberlik hizmetleri insana ve topluma karşı sorumluluktur. Rehberliğin amacı ferdin topluma dinamik ve sağlıklı bir uyum gösterebilmesi için gerekli duyarlılığı ve beceriyi kazanmasına yardım etmektedir.

Kategoriler: Rehberlik - Tarih: 10 Ocak 2020 14:51
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments