Reflü nedir?

Reflü Nedir?

Herkese merhaba! Bugün sizlere insanların mide rahatsızlığı diye şikâyet ettiği “Reflü Nedir” ile alakalı bildiklerimizi aktaracağız. Özellikle aşırı yağlı gıda ve aburcubur tüketimini artıran insanlarda gözlemlenmektedir. Reflü’yü tarif ederken tıp dili ile değil de bizzat şahsım da bu rahatsızlığı yaşadığından dolayı halk ağzı ile bahsedeceğim. Herkeste yediği şeye göre değişkenlik gösterebiliyor. Ama genel olarak da bahsedecek olur isek; Simit (bol susamlı karbonhidratlar), kabuğu soyulmamış domates, yoğun yağlı yiyecekler (özellikle yağlı aşırı yaplı sulu yemekler) tüketildiğinde gözükmektedir. Bahsettiğimiz yemekleri tüketmenizin ardından midemizde yanma hissi başlar ve bu yanma hissi midemizden başlayarak yemek borumuza kadar yukarıya doğru çıkmaya başlar tam da buna “Reflü” diyoruz.

Reflü’ye Ne iyi Gelir?

Yukarıda bahsettiğim bilgiler tamamı ile kendimin yaşadığı olaylar üzerinden aktarılan bilgilerdir. Reflü’ye iyi gelecek bir sürü doğal yollar ve eczanelerden temin edebileceğiniz ilaçlar mevcut. Öncelikle doğal yollardan söz edelim;

Reflü’ye İyi Gelen 5 Doğal Gıda

  • Yulaf: Lif içerikli besinler midenizde kolay bir şekilde sindirilir
  • Balık: Herkesin de bildiği üzere yüksek miktarda omega3 içeren balık mide asidinize çok iyi gelecektir.
  • Kereviz: Bu gibi düşük kalorili gıdalar Reflü rahatsızlığı yaşayan herkesin en öncelikli tüketmesi gereken gıdaların başında gelir.
  • Muz: Sindirimi oldukça kolay olan ve en sevilen meyvelerden olan “MuzReflü tedavisinde tüketebileceğiniz en yumuşak gıdalardandır.
  • Haşlanmış Patates: Evde yapımı bakımından kolay olması sebebi ile, “Haşlanmış Patates” listemizde beşinci sırada yer alıyor.

Reflüye İyi Gelen İlaçlar

Reflü rahatsızlığı yaşayan insanların kullandığı genel ilaçlar vardır. Ama herhangi bir ilaç önermeden önce bu ilaçları doktor muayenesi ardından kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde hiç aklınıza bile gelmeyen sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Reflü rahatsızlığı yaşan bir birey olaran ben; AcidPass veya Rennie kullanmayı sizlere tavsiye ediyorum. AcidPass’ın jelibona benzer bir tadı olması çoğu kişinin tercih sebeplerinden biri oluyor. Rennie ise AcidPass’a göre tadı biraz daha sert kaçıyor. İkisi de Reflü tedavisinde oldukça etkili ilaçlardır. Kullanımının ardından 3-4 dakika sonra faydasını görmeye başlarsınız.

Kategoriler: Sağlık - Tarih: 12 Mayıs 2020 13:14
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments