%10’luk Dilim Nedir?

Üniversitelerde %10’luk Dilim Nedir? Üniversitelerde %10’a Girmek Ne Kazandırır? sorularının yanıtlarına bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Üniversitelerde %10’luk (yüzde onluk) dilim olarak isimlendirilen sistemde II. Öğretimi (ikinci öğretim) kapsayan bir durumdur. Belirlenen bu yüzde onluk dilime giren öğrencilerin harç oranları belli bir oranda alınmamaktadır.

Üniversiteye yerleştikten sonra 1. sınıftan itibaren mezun olana kadar bu belirlenen oranda başarı sağlarsanız her sene borunca harçtan büyük oranda kurtulursunuz ve ödemeniz gereken harç ücreti normal eğitim düzeyinde olur.

%10’luk Dilime Girme Şartı Nedir?

Üniversitelerin %10’luk dilimine girebilmek için öncelikle derslerinizde başarılı olmanız gerekmektedir. Ayrıca bu başarı hiçbir disiplin cezasıyla gölgelenmelidir. Üniversitede bir dersen dahi kalmanız durumunda tüm derslerinizi başarıyla veremediğiniz için bu imkandan yararlanamayabilirsiniz.

%10’luk olarak belirlenen sistem okul bazında değil sınıf bazında hesaplanır. Bu ne demektir diye sorarsanız kısa bir örnekle açıklamak gerekirse 50 kişilik bir sınıfta 5 kişi yüzde onluk sisteme girebilir. Bu öğrencinin disiplin cezası olmamalı ve bütün derslerinden başarılı olmalıdır.

%10’luk Dilime 1. Öğretimler Girebilir mi?

Birinci öğretimler yani sabah eğitim gören (örgün) öğrenciler yüzde onluk dilime giremezler. Bu yüzde onluk dilim ikinci öğretim olan bölümlerde geçerlidir.

%10’luk Kısma Girenler Ne Kadar Ödeme Yapacaklar?

Yüzde onluk başarı  kısmına giren öğrencilerin ödemelere gündüz eğitim gören öğrenciler kadar olacaktır.

%10’luk Dilim Ne Zaman Açıklanır?

Başarı sıralaması sınavların tamamlamasını izleyen 15 gün içerisinde açıklanır. Dönemin sona ermesinin ardından bütünleme sınavlarının da tamamlanmasının ardından genellikle 15 gün iş günü süresinde duyurulur.

Bu süre içerisinde tamamlanamayan işlemlerde öğrenciler tam ücret ödemesi yapar ancak bu öğrencilerin ödemeleri dönem içerisinde üniversitenin anlaşmalı olduğu banka hesabınıza geri yatırılır.

%10’luk Dilim Nasıl Hesaplanıyor?

Yüzde onluk dilim üniversitelerin bölümlerindeki sınıf bazında hesaplanmaktadır. Ayrıca bu hesaplamaya sınıfın genel başarı düzeyi de etkilemektedir. Örneğin ders başarılarının yüksek olması durumunda yüzde onluk dilime girebilecek öğrenci sayısı artabilmektedir.

 

Kategoriler: Üniversite - Tarih: 8 Şubat 2020 18:34
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melis
Melis
Ziyaretçi
2 ay önce

Merhaba. Bu duyduğunuz en saçma soru olabilir ama geçen yıl %10luk dilime girdigimden hiç haberim olmadığı için yatay geçiş başvurusu yapamadim. Ben Kocaeli üniversitesinde okuyorum ve gitmek istediğim bölüm Eskişehir teknik üniversitesinde. Eskişehirdeki bölümde 2. Öğretim yok sadece 1. Öğretim var bu yüzden %10a girmek zorunlu. Ben bu yıl da çok çalıştım fakat sınavlar online olduğu için maalesef haksız bir sıralama oldu ve %10a giremedim. Geçen yıl bahar döneminde %10a girmiştim bu yaz bunu göstererek 1. Öğretimdeki bölüme yatay geçiş yapabilir miyim ? Bu eşi görülmüş bir vaka mıdır ? İnşallah böyle bir şey mümkündür…