KYK Bursu

Bu yazımızda Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) burs veya kredi alan üniversite öğrencilerin eğitim hayatı boyunca kaç ay burs veya kredi alacağı, ne kadar ödeme alacağı, yaz dönemlerinde kyk burs veya kredisi ödenir mi ve en son hangi ay kyk burs, kredisi ödenir sorularına yanıt bulabileceksiniz.

Duyuru: Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs alan öğrencilerin başarı durumları YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden sorgulanmaktadır. Not ortalaması 4’lük sistem üzerinden 2 ve üzeri, 100’lük sistem üzerinden 53,33 ve üzeri olan öğrenciler ile hazırlık sınıfını geçip bir üst sınıfa başlayan öğrenciler başarılı olarak değerlendirilir ve bu öğrenciler burs almaya devam eder.Not ortalaması bu puanların altında kalan veya hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin bursu, ekim ayından itibaren öğrenim kredisine dönüştürülecektir. Öğrencilere, Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar öğrenim kredisi ödenecektir. Öğrenim kredisi almak istemeyen öğrenciler www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet şifresi ile başvuru yaparak burs/kredi iptal/ vazgeçti işlemi yapabilecektir.

Bursunun öğrenim kredisine dönüşüp dönüşmediğini kontrol etmek isteyen öğrenciler, durumlarını ekim ayı itibarıyla e-Devlet’teki Burs/Kredi Sorgu alanından ya da Ziraat Bankası ATM’lerinden öğrenebilecektir.

YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi’nde not ortalamasında yanlışlık olduğunu düşünen öğrencilerin, üniversitenin öğrenci işleri ile görüşmesi gerekmektedir.

Duyuru: Kurumumuzdan burs/öğrenim kredisi alan öğrencilerin durumları YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden sorgulanmaktadır. Sorgulama esnasında öğrenim bilgileri pasif olarak görülen öğrencilerin burs/öğrenim kredisi ekim ayı itibarıyla kesilecektir.Bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmesi gerekmektedir. Öğrenim bilgileri YÖKSİS’te yeniden aktif olan öğrencilere kasım ayında 2 aylık (ekim-kasım) burs/öğrenim kredisi ödemesi yapılacaktır.

KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Boyunca Ödenir?

KYK Burs veya Kredileri 2016 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte yeni bir hal almıştır. Bu değişikle birlikte KYK Burs veya Kredisine başvurduktan sonra ilk ödemeniz Kasım ayı içerisinde yapılmaktadır. Mevzuatta ise bu durum Ekim ayı olarak belirlenmiştir.

Bu değişiklik sebebiyle Kasım ayında öğrencilerin hesabına Ekim ayında yatması gereken ödeme de dahil edilerek 2 aylık burs, kredi ödemesi yapılmaktadır.

Ayrıca yapılan bu değişiklikle birlikte artık öğrencilerin mezun oldukları yılın son Eylül ayında değil Haziran ayında son ödemelerini almaktadırlar.

  • 1 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 9 Ay (Ekim – Haziran Arası)
  • 2 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 21 Ay (Ekim- Haziran Arası)
  • 3 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 33 Ay (Ekim- Haziran Arası)
  • 4 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 45 Ay (Ekim- Haziran Arası)
  • 5 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 57 Ay (Ekim- Haziran Arası)
  • 6 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 69 Ay (Ekim- Haziran Arası)

kredi, burs almaktadırlar.

Yaz Aylarında KYK Bursu veya KYK Kredisi Ödenir mi? 

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan öğrenci bursları öğrencilerin mezun olduğu yaz tarihine kadar ödenir. Ancak mezun oldukları yılın yaz aylarında öğrencilere kredi, burs ödemesi yapılmamaktadır.

KYK Bursu ve KYK Kredisi En Son Hangi Ay Yatar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi burs ve krediler öğrencilerin okulu bitirdiği yılın Haziran ayına kada ödenmektedir.

KYK Kredisi – Bursu Yazın Veriliyor mu?

Evet KYK kredileri veya bursları yaz aylarında verilmektedir.

 

Kategoriler: Üniversite - Tarih: 9 Şubat 2020 11:59
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Tolga
Tolga
Ziyaretçi
6 ay önce

Haziran ayı dahil mi yoksa mayıs son mu,

Ahmet
Ahmet
Ziyaretçi
Reply to  Tolga
6 ay önce

Haziran ayında da veriyorlar ama sonrasında mezun olduysan vermiyor mezun değilsen devam ediyor.

Tolga
Tolga
Ziyaretçi
Reply to  Ahmet
6 ay önce

Eyvallah kral