Koşullu Geçme Nedir?

Üniversite öğrencilerin en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi geçme konusudur. Üniversiteye yeni başlayanlar için dd, dc, cd gibi notların ne anlama geldiği sorusu sürekli sorulmaktadır. Bu yazımızda koşullu geçme nedir?, dönem sonunda transkriptte yer alan dd, cd, dc gibi notlar ne anlama gelir sorularına cevap bulabileceksiniz.

Koşullu geçmenin şartları nelerdir.

 

DD – DC veya CD Aldığım Dersi Yeniden Almam Gerekli mi?

Dönem sonunda almış olduğunuz dersin değeri eğer dd, dc ve cd ise üniversitelerin belirlediği ders geçme mevzuatına bağlıdır. Türkiye’de 3 tarzda sistem belirlenmiştir.

1. Yöntem: Bu üniversitelerde notlar dönemlik olarak ele alınır. Üniversitenin belirlediği bir ortalamayı (genellikle 1.80 veya 2.00) geçemeyen öğrenciler DD, DC, CD notlarınıı yeniden almak zorundayken CC ve üzeri gibi notları alırlarsa tekrar almak zorunda değildir.

2. Yöntem: Bu dönemde ise üniversiteler notları dönemlik değil genel olarak ele alır. Yani öğrencinin sadece eğitim gördüğü o dönemi değil üniversiteye başladığı günden itibaren esas alır. Genel ortalamanın (2.00 veya 2.50) belirlenen sınırın üzerinde olması durumunda DD – DC – CD gibi notlardan öğrenci geçmiş olacaktır. Genel ortalamanın üniversitenin belirlediği limitten aşağıya düşmesi durumunda ise bu dersleri tekrar alması gerekmektedir.

3. Yöntem: Öğrencinin dönemlik veya genel ortalaması değil Mezuniyet puanı esas alınmaktadır. Üniversitenin belirlediği ortalamayla mezun olamayan öğrenciler DD, DC, CD notlarını aldığı dersleri vermek zorundadır.

Üniverite Geçme Notları Nelerdir?

Aşağıda yer alan tabloya göre üniversite geçme notlarını inceleyebilirsiniz.

DD, DC Notlarım Var, Bursum Kesilir mi?

Üniversitelerde okuyan öğrencilere verilen bursların şartları bulunmaktadır. Genel ortalamanın 2.00 veya başarısız ders sayısı 3 ü geçmemesi durumunda bursunuz kesilebilir.

Bu sebeple öğrencilerin genel ortalamasını yüksek tutması ve mutlaka derslerden kalmaması gerekmektedir.

DD, DC Olan Dersim %10’luk Dilime Girmeye Engel Olur mu?

DD ve DC gibi koşullu dersleri olan öğrencilerin yüzde onluk başarı dilimine girmesine engel oluşturmamaktadır ancak FF ve FD gibi başarısız notlar yüzde onluk başarı dilimine girmeniz engeller.

 

 

 

Kategoriler: Üniversite - Tarih: 8 Şubat 2020 19:26
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments