Kız Kulesi

Kız Kulesi, yıllar boyunca insanların ilgisini çekmiş bir mimaridir. İstanbul’da Boğaz’ın Marmara Deniz ile bütünleştiği yerde Anadolu yakasında bulunur. Salacak kıyısından 150 metre kadar açıklığınız zaman mimari yapıya kolayca ulaşabilirsiniz. Kız Kulesi için birden fazla hikaye bulunmakla birlikte en çok bilineni Bizans Hükümdarına aittir.

Atinali bir komutan olan Alkibiades tarafından M.Ö 340’lı yıllara kadar uzanmaktadır. Kayalıkların üzerinde bir karakol olarak kurulduğu düşünülmektedir. 12. yüzyılda Bizans İmparatoru Manuel Komnens tarafından kule ile Sarayburnu arasına zincir gererek Boğazı kapatmıştır.

Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine (o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakası’na doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içinde bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.

Kategoriler: Tarih - Tarih: 27 Aralık 2018 20:34
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments