İtikaf nedir?

Özellikle Ramazan aylarında yapılması uygun görülen “İtikaf” kelime anlamı olarak kısaca; Allah rızası için kişinin kendisini camiye hapsetmesi, adaması şeklindedir diye tanımlayabiliriz. Peygamber efendimiz (S.A.V) ramazan aynın son 10 gününü, itikaf ile geçirirdi. İlgili ayın son 10 günü bitene kadar orucunu camide açar, kılınması gereken bütün namazlarını camide kılarak vakit geçirirdi. Yapılması sünnet olan ibadetlerden birisidir.

Eğer kişi bu ibadeti kendisi gerçekleştiremiyor ise, çevresindeki kişilere bu ibadeti anlatarak ve ibadetin yapılmasında gerekli olan bütün kolaylıkları tavsiye ettiği kişiye sağlayarak yardımcı olması gerekmektedir. Buna örnek verecek olur isek; bu ibadeti gerçekleştirecek kişinin dışarıda yapması gereken işleri vardır ve bu işleri onun adına sizler üstlenerek, kişiye ibadet yapması konusunda yardımcı olabilirsiniz.

İtikaf Nasıl Yapılır?

İtikafa girilecek caminin 5 vakit namazı ve Cuma namazı kılınan bir cami olması gerekir. Bazı İşhanlarındaki mescitlerde sadece öğle ve ikindi namazı cemaat ile kılınıyor, burada itikaf ibadeti gerçekleştirilemez.

İtikaf Yapacak Kişinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

İtikafa girecek kişi akşam namazı ile birlikte camiye girer ve 10 günlük sahur ve iftar ihtiyaçlarını yanına alır. Eğer bu ihtiyaçlarını dışarıdan camiye getirecek biri olursa bu da kabul edilir. Zaruri ihtiyaçlar dışında camiden çıkılmamalıdır.

Kadınlar için ise bu ibadet camide geçerli değildir. Kadının itikafa gireceği yer evinde cami ya da mescit olarak tayin ettiği yerdir. Kadın ibadetini bu şekilde gerçekleştirebilir.

Kategoriler: Dinler - Tarih: 13 Mayıs 2020 19:07
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments