İşsizlik Maaşı nedir?

İşsizlik Maaşı Nedir?

Günümüz şartları altında en çok sorunun sorulduğu konulardan biri de “İşsizlik Maaşı”. Bu makalemiz, İşsizlik maaşı nedir? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşını sağlayan şartlar nelerdir? Sorularını cevaplayarak rehber niteliğinde bir yazı olacak. Tanımını yapacak olur isek; Sigortalı olan işsizlere yasalarda belirtilen şartları yerine getirmeleri hallerinde, işsiz kaldıkları dönem için İŞKUR tarafından belirli dönem sürelerinde ve miktarında yapılan ödemelere diyebiliriz.

İşsizlik Maaşını Alabilmek İçin Hangi Şartları Karşılamanız Gerek?

İŞKUR’un belirlemiş olduğu şartlar sırası ile şöyle;

  • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işveren tarafından işten çıkarılmak
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak. Yani hizmetinizin sona ermesinden önceki 120 iş günü ful time olarak çalışıyor olmanız gerek.
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak. Yani bu hizmetten faydalanabilmeniz için son üç yıl içerisinde toplamda 600 gün sigortanızın ödenmesi gerekiyor.
  • İş feshinizin ardından 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR şubelerine şahsen ya da internet üzerinden başvuru şartları aranıyor.

Bu Şartları Karşıladım Nasıl Başvuru Yaparım?

İşinizden ayrılmanızın ardından ve yukarıdaki şartları tam olarak sağladığınızdan emin olduktan sonra buraya tıklayarak elektronik ortamda başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapmayacağım, bizzat gidip işimi kendim halledeceğim diyor iseniz, 30 gün içerisinde en yakım İŞKUR şubesine giderek, şahsi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kategoriler: Ekonomi - Tarih: 11 Mayıs 2020 21:45
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments