HTS Kayıtları

Eşimin, sevgilimin telefon görüşmeleri / arama kayıtları nasıl nereden bulunur ve çıkartılır? Geçmişe dönük, eski telefon arama kaydı dökümü bulmak konulu yazımız sorularınızın cevaplarını bulmanızı sağlayacaktır.

Telefonla yapmış olduğunuz görüşmeler ve arama kayıtları yasa gereği operatörünüz tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Telefon görüşmesi ve arama kaydı ulaşmak isteyen kişilerin yasal mercilere başvurması gerekmektedir.

Telefon görüşmelerini bulmak; bulmak ise kişilerin haberleşme hürriyeti sebebiyle konusu suç teşkil etmedikçe telefon görüşmelerinin içeriğine ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Hiçbir vatandaşın yasal olarak karar olmadıkça görüşmeleri dinlenenemez ve özel hayatına müdahale edilemez.

Arama kayıtları nasıl bulunur?

Arama kayıtlarını bulmak için kullandığınız hattın operatörünü arayarak veya yetkili iletişim merkezine giderek müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Bazı operatörler aylık olarak size arama kayıtları belge olarak verilebilmektedir. Bu belgeler fiziki ortamda verilebildiği gibi mail ile de tarafınıza verilebilir. Unutulmaması gerekir ki hattınızın görüşme içerikleri değil sadece arama kayıtları size verilmektedir. Sizden başka birinin hattınıza ait görüşme kayıtları ulaşması mümkün değildir. Hat sahibi olmayan kişilerin arama kayıtlarına ulaşma imkanı sadece yasal süreçle mümkün olabilmektedir.

Arama kayıtları ne kadar süre, kaç yıl saklanır?

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın açıklamalarına göre arama kayıtları 1 yıl süreyle saklanmakta ardından bu bilgiler silinmektedir.

Kategoriler: Hukuk - Tarih: 22 Aralık 2019 16:18
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments