Fitre nedir?

Fitre fars kökenli bir kelime olan “fıtır” kelimesinden günümüze kadar ulaşarak Türkçe okunuşu ile fitre şeklinde okunan İslam dinine mensup Müslümanlar tarafından verilen bir sadaka türüdür.  Fitre vermek Müslüman olan bir birey için “vacip” hükmündedir. Vacibin kelime anlamı ise kısaca İslam’da gerçekten Müslüman gibi yaşayan bir bireyin, yapması gereken eylemlerden oluşmaktadır (kesin yapmanız gerekli değildir) şeklinde tanımlayabiliriz.

Fitre hakkında araştırma yapan bireyin sorduğu en başlıca sorulardan biri ise “Fitreyi Kimlere Vermeliyiz?” sorusudur. Söz konusu sadaka verildiğinde öncelik en yakın saydığınız kişilerden oluşmasıdır. Tabi bu tercihe göre değişkenlik gösterebilir ama en uygun olanı en yakın kişilerden başlayarak dağıtmanız olacaktır.

Fitre verebilmeniz için, fitreyi alan kişiye bakma zorunluluğunuzun olmaması gerekmektedir. Ek olarak; fitreyi alan kişinin de Müslüman birey olması şartı mevcut. Aynı sorunun tersi olan “Kimlere Verilmez?” sorusunu da cevaplayacak olursak; bu sadaka Müslüman olmayan ve gerçekten yardıma muhtaç olmayan bireylere verilmez. Birinci dereceden yakınlık bağı olduğunuz kişilere fitre verilmez (anne, baba, çocuk, torun, büyükbaba, büyükanne, eş). 2. Dereceden akraba olduğunuz kişilere eğer gerçekten ihtiyacı var ise bu sadakayı verebilirsiniz.

Fitre ne zaman verilir? sorusuna gelecek olur isek, verilecek en uygun ay ve Diyanet İşleri tarafından da uygun görülen ay “Ramazan” ayıdır. 2020 fitresi ne kadar ise her yıl düzenli olarak yine bu kurum belirler. 2020 yılında vereceğiniz fitre 27 TL olarak belirlenmiştir.

Kategoriler: Dinler - Tarih: 11 Mayıs 2020 23:06
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments