Faaliyet Belgesi

Faaliyet belgesi nedir, ne demektir? Faaliyet belgesi nasıl nereden alınır? Alma şartları nelerdir? Almak için gerekli belgeler nelerdir? İşyeri faaliyet belgesi, oda kayıt sicil sureti geçerlilik süresi, kaç ay geçerli, ne işe yarar, tanımı gibi konularda detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Faaliyet Belgesi; firmaların, şahıs firmalarının ve ya esnafların işlerini aktif  olarak devam ettiklerini gösteren bir kanıt niteliği taşıyan belgedir. Faaliyet belgesi ile yaptığınız iş resmi olarak belirtildiği ve bu işe devam ettiğinizi gösteren bir belgedir.

Faaliyet Belgesi Ne İşe Yarar?

Faaliyet belge üzerinde firma ticaret sicil numarası, şirketin adresi,  şirketin işe başlama tarihi gibi şirketinize ait bilgilerin yer aldığı bir belgedir. Bu belge sayesinde ticari kimliğinizi gösterebilirsiniz.

Faaliyet Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Faaliyet belgelerinin geçerlilik süresi 3 ay olarak belirlenmiştir. Şirketinizden talep edilen faaliyet belgesi için son 6 aylık sürede alınmış faaliyet belgesi geçerli olarak kabul görmektedir. Kanuni olarak faaliyet belgelerinin geçerlilik sürelerine dair bir kısıtlama, süre belirtilmesi yoktur. Sizden talep edilen faaliyet belgesi için ne kadarlık bir süre istendiğini belirtilmesi yeterli olmaktadır. Faaliyet belgenizin tarihinin geçmesi durumunda tekrardan faaliyet belgesi için gerekli kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Faaliyet Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Bağlı bulunduğunuz odaya başvuru yaparak faaliyet belgesini ücretini ödemek koşuluyla alabilirsiniz. Firmaların bağlı oldukları ticaret oları faaliyet belgelerini temin etmektedir.

Faaliyet belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Şirketinize ait faaliyet belgesini alabilmek için bağlı bulunduğunuz odaya bir borcunuzun olmaması gerekmektedir. Faaliyet belgesi sırasında sizden istenecek bilgi firmanızın sicil numarası veya kendinizin sicil numarasıdır. Bu numarayı bilmeniz ticari faaliyet sicil numarası almak için yeterli olmaktadır.Ayrıca bağlı olduğunuz odanın internet adresinden  faaliyet belgenizi sicil numaranızı girerek elektronik imzalanmış faaliyet belgesinin çıktısını alabilirsiniz.

Kategoriler: Hukuk - Tarih: 22 Aralık 2019 15:25
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments