Döviz Büroları

Döviz bürolarının günlük çalışma saatleri, mesai saatleri, açılış kapanış saatleri, çalışma günleri, hangi günler açık kapalı ile döviz büroları sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık hafta sonu bayramda açık mı, tatil mi, kapalı mı, çalışıyor mu?

Ülkelerin para birimleri arasında yapılan döviz alım satım işlemlerini yapan yerlere döviz bürosı denir. Türkiye’de A ve B grupları dahilinde birçok döviz bürosu bulunur. Bu döviz büroları ülkemize gelen turistlerin ve vatandaşlarının sahip olduğu para birimini istedikleri para birimine çevirme işlemlerini gerçekleştirir.

Ülkemizde döviz alım satım işlemleri için gün içerisinde birçok fiyat değişimleri ve dalgalanmalar gerçekleşir bu sebeple günlük olarak döviz ve değerli madenler (emtia) anlık olarak değişebilir. Bu değişimlerden kaynaklı olarak insanlar ellerindeki döviz ve emtiaların değer artış ve azalışına göre yatırım yapma kararları alabilmektedir. Döviz fiyatlarında yaşanan ani dalgalanmalar günlük olarak döviz bürolarına uğrayan insanların artışına sebep olmakta ve ortaya bir yoğunluk çıkarabilmektedir. Türkiyede döviz bürolarının kalbinin attığı yerlerden en önemlisi denildiği zaman şüphesiz akla ilk olarak Kapalı çarşı gelmektedir.

Ülkemizde hizmet veren döviz bürolarının sabah saat kaçta açılıyor, akşam kaçta kapanıyor ve saat kaça kadar açık gibi sorular günlük hayatta karşımıza çok fazla çıkmaktadır.

Bu yazımızda döviz büroları saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor ve döviz bürolarının çalışma saatlerini bulabileceksiniz.

2019 – 2020 Döviz Bürolarının Çalışma Saatleri

Türkiye’de hizmet veren döviz büroları saat 09’da hizmet vermeye başlar ve çalışma saatleri akşam saatlerinde 19.00 ile 20.00 saatleri arasında kapanmaktadırlar. Kurallar gereği döviz bürolarının saat 20’den sonra açık olması yasaktır. Döviz bürolarının açılışı gündüz Merkez Bankasının açılışına denk gelmektedir. Ülkemizde piyasaların açılış saati de saat 9’a denk gelmektedir.

Döviz Büroları Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Döviz büroları genel olarak hafta sonları Cumartesi ve Pazar günleri hizmet verememektedir. Hafta sonları kapalı olan döviz bürolarının yanı sıra bazı döviz büroları cumartesi ve pazar günleri hizmet vermeyi tercih edebilmektedir ancak hafta sonları döviz makasının çok yüksek olması sebebiyle insanların hafta sonu döviz bürolarına talepleri oldukça azdır.

Döviz Büroları Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Döviz büroları Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramların ilk 2 günü kapalı olduğu için hizmet verememektedir. Diğer günleri döviz büroları hizmet vermeye başlarlar. Arefe günlerinde ise döviz büroları hizmet vermektedir. Bunun dışında 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde ise hizmet verirler.

24 Saat Açık Olan Döviz Büroları

Havalimanlarında yer almakta olan döviz büroları genel itibariyle günün 24 saati açık durumdadırlar. Bu döviz büroları resmi tatil günlerinde ve bayramlarda da hizmet sunarlar.

Kategoriler: Ekonomi - Tarih: 22 Aralık 2019 14:01
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments