Doktor Maaşları

Ülkemizde sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir doktor maaşları ne kadar, doktorlar ne kadar alıyor, doktor maaş zammı gibi konular sürekli merak konusu olmuştur. Bu sebeple bu yazımızda üniversite tercihlerinde doktorluğu düşünenler için…

Doktor Maaşları ne kadar?

Lisenin ardından zorlu bir üniversite sınavından alnızın akıyla çıktınız. Yetmedi 6 yıllık zorlu bir süreç de geçti gitti ve artık önünüzde 2 yol bulunuyor. Bunlarcan birincisi aile hekimi olarak yolunuzuna devam etmek yani pratisyen hekim olmak bu durumda aile sağlığı merkezlerinde veya hastanelerin acil bölümlerinde çalışmak diğeri ise tıpta uzmanlık sınavına (TUS) girip uzman olmak.

2020 yılı Doktor Maaşları

2020 yılı itibariyle yeni başlayan bir doktorun maaşı 6900 tl olarak belirlenmiştir. Bu tutar sadece maaş kapsamında ödenen rakamdır. Doktorların ödenekleri yalnızca bu kadar değildir. Bu ödemelerin yanı sıra döner sermaye ödemesi, nöbet ücretleri, yoğun bakım ve acil servis ödenen paralar dahil değildir. Tüm rakamlar dahil edildiği zaman doktor maaşları 12-17 bin gibi ortalama rakamları görebilmektedir.

Uzman Doktor ve Cerrah Maaşları

– 3.900 maaş ödemesi
– 2.000 tl hastane ödemesi
– Döner sermaye ödemesi maximum 9.000 tl
– Operasyonlar ödenen ücretler (500-1500 tl)

Tüm bu bilgiler dikkate alındığı zaman kamuda doktorluk yapan bir cerrahın 14-19 bin Tl arası bir ödeme gerçekleştirilmektedir. 2020 yılının ocak ayında  ve temmuz ayında yapılacak doktor maaş zammı ile ücretler artacaktır.

Kategoriler: Üniversite - Tarih: 22 Aralık 2019 20:10
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments