Çocuklara Kural Koyma ve Uygulama

Çocuklara sınır / kural nasıl konulur, kural / sınır koyma yöntemleri nelerdir, kurallar tablosu nasıl hazırlanır vs. sorularının cevaplarına ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz. Kurallı bir dünyada yaşayan insanların kuralları öğrenmesi ve kurallarla yaşamaya alışması için yapılması gerekenler nelerdir? Kuralların belirlenmediği ülkelerde, okullarda, ailelerde kaos kaçınılmaz olur.

Böyle bir ortamda bireyler yönünü belirmekte zorlanır. Çocukların yapması ya da yapmaması gerekenleri öğrenmesine yardım etmek için kuralların nasıl konulması ve kullanılması gerektiği her zaman merak edilen bir konudur. Kurallar, çocukların kendi davranışlarını yönetmesine yardım eder.

Kural, bireylerin yapması gereken davranışları ve bu davranışların sonuçlarını gösterir. Çocukların davranışlarına bir tepki verildiğinde, o davranışa ilişkin bir dönüt de verilmiş olur. Çocuğun davranışlarına ilişkin gösterilen tepkiler ya da verilen dönütlerle çocuğa, hangi davranışın ödüllendirileceği ve hangi davranışların ödüllendirilmeyeceği öğretilir.

Bir davranışın görülme sıklığını artırmak istiyorsanız istenilen davranış gerçekleşince çocuğu ödüllendirin. Bir davranışın sıklığını da azaltmak istiyorsanız o davranışı görmezden gelebilirsiniz.


Okuma yazma bilmeyen küçük yaştaki çocuklar için ev veya sınıf kuralları tablosu hazırlarken kuralı yazmak yerine fotoğraf ekleyebilirsiniz. Örneğin, diş fırçalama sütununa diş fırçası, uyku vaktini gösteren sütuna da uyuyan bir çocuk resmi ekleyebilirsiniz. Bunların yapılma sıklığını tablo oluşturarak daha iyi takip edebilirsiniz.

Kurallar ve sınırlar neden gerekli?
1. Başkalarıyla birlikte yaşayan çocuk kendisinden neler beklendiğini ve kendisinin de başkalarından neler talep edebileceğini bilir.
2. Birlikte yaşamayı daha düzenli, mutlu hale getirir.
3. Çocukları tehlikelerden korur.

Kural belirlenirken dikkat edilmesi gerekenler:
1. Belirlenen kuralla ilgili çocuğun fikri de alınmalı
2. Kısa olmalı
3. Olumlu ifade edilmeli. Örneğin; çocuklar koşmayın demek yerine yavaş yürüyün denilebilir.
4. Hatırlaması kolay olmalı
5. Tam öğrenilene kadar bir yere asılabilir
6. Çocukların anlayabilecekleri bir sonucu olmalı
7. Uygulaması kolay olmalı
8. Kuralın nedeni açıklanmalı
9. Çocuğun yaşına uygun kurallar belirlenmeli

Son olarak belirtmek istiyorum ki çocuklara kuralları koymak ve onlara uyumlarını sağlamak çok zordur. Sabır ve tutarlılıkla, kararlılıkla devam edin, kuralları açıklayın elbet öğreneceklerdir. Sizlerin de denediği ve şöyle de yapılsa iyi olur dediğiniz yöntemleriniz varsa bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız.

Neslihan KUTLU
cokbilgi.com

Kategoriler: Rehberlik - Tarih: 10 Ocak 2020 14:55
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments