Çekme Belgesi

Çekme Belgesi Nedir?

Çoğumuz araç ilanlarına bakarken “Çekme Belgelidir” açıklamasını görüyoruz. Ve bu belgeli araçlar genellikle normal fiyatlarından daha ucuz oluyor. Bugün bu yazımızda sizlerle beraber “Çekme Belgesi Nedir?” sorusu altında toplanan başlıkları tek tek inceleyeceğiz.

Günümüzde genelde kullanılmayan araçlara, kaza yapan araçlara aynı şekilde vergi ver diğer araç ödemelerinden muaf tutulması için alınan belgeye denir.

Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Yukarıda saydığımız maddelerin herhangi birinden dolayı bu belgeye almaya karar verdiğinizde araç üzerinde herhangi bir vergi borcu, haciz ve bunun gibi benzeri borçların bulunmaması gerekiyor. Aksi taktirde bu belgeyi alamazsınız. Bu borçların ödenmesi ile birlikte araç sahibi, araç plakasını alarak bulunduğu konumun en yakın “Trafik Şube Müdürlüğüne” başvuru yapması gerekiyor. Bu belgeyi aldıktan sonra araç trafikten men ediliyor. Çekme belgesi sayesinde her yıl ödemeniz gereken vize parası, sigorta parası, vergi parasından muaf oluyorsunuz.

Çekme Belgeli Araç Neden Ucuzdur?

Bu belgeye sahip araçlar neden bu kadar ucuz oluyor kardeşim?” Sebebi birçok şeye bağlı. Bunlardan en çok kullanılan sebeplerden birisi; çekme belgeli alan araç sahiplerinin belgeyi aldığında ödediği miktar kadar miktarın yaklaşık olarak 2 katını da aracı alıyorken ödemesidir. Ben kendim şahsen bu olayı bir araç alımında yaşamıştım. Sebeplerden diğerine gelecek olur isek; aracın sahibi satacağı araca boş boşuna para ödemesin diye elinden hızlı çıkarabilmesi adına bu belgeyi alıp, ucuz bir şekilde satabilmek için ilana koyuyor.

Satıcının düşüncesi şu şekilde:

En azından vergisini, vizesini ve sigortasını ödemem kardeşim. Biraz ucuza gitsin beni bu masraflardan kurtarması benim için kâfi.

Çekme belgesi hakkında umarım bu rehberimiz bilgilendirici olmuştur. Konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıda bulunan yorum kısmına girerek rahatlıkla sorabilirsiniz. Keyifli günler dileriz.

Kategoriler: Genel Kültür - Tarih: 11 Mayıs 2020 13:11
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments