Çan Eğrisi Nedir?

Çağ eğrisi ne demektir, çan eğrisi uygulanan okullarda ders geçme nasıl olur, çan eğrisinde kimler geçer kimler kalır, çan eğrisini uygulayan okullar hangileridir ve çan eğrisi nasıl hesaplanır gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulabileceksiniz.

Ülkemizdeki üniversitelerin birçoğunda uygulanan Çan Eğrisi Sistemi çalışma mantığı öğrencilerin gruptaki başarısına göre derecelendirmesine dayanır. Çan eğrisi uygulanan üniversitelerde öğrenciler belli bir başarı dilimine girmesi durumunda notu düşük olsa da o dersten geçebilmektedir.

Çan Eğrisi Ne Demektir?

Çan eğrisi sisteminde bir dersten sınava giren öğrencilerin tümünün notlarının alınarak belli bir standart sapma belirlenir ve bu standart sapmadaki yerinize göre dersten geçebilir veya kalabilirsiniz.

Bir örnekle açıklamak gerekirse 50 kişilik bir sınıfta ortalama puanın 70 olduğunu düşünürsek, Çan eğrisi olmayan okullardın birçoğunda geçme notu 60 olduğu düşünülürse bu öğrenciye BB not gelmesi gerekirken ortalamanın yüksek olması sebebiyle CC not gelmesi yüksek ihtimaldir.

Yine aynı şekil bir sınavdan 50 alan bir öğrenci çan eğrisi uygulamayan bir okulda o dersten 60 üzeri almadığı için geçemezken çan eğrisi uygulayan bir okulda CC notu alması büyük ihtimaldir.

Özetleyecek olursak çan eğrisi öğrencinin notunun harf karşılığını içinde bulunduğu gruba göre belirleyen sistemdir.

Çan Eğrisi Uygulanmak Zorunda mıdır?

Üniversitenizin çan eğrisi uygulama kararı varsa çan eğrisi uygulanır ancak bazı üniversitelerde çan eğrisi olmasına rağmen üniversite hocalarının çan eğrisini kullanmak istememeleri durumunda ilgili derste çan eğrisinin kullanılmadığı durumlar olabilmektedir.

Özetleyecek olursak çan eğrisi yüksek oranda uygulanmakla birlikte öğreticinin insiyatifine kaldığı durumlar da olabilmektedir.

Çan Eğrisi Sisteminde Harf Notum Önceden Belli Olur mu?

Çan eğrisinin uygulandığı üniversitelerde önceden harf notunun açıklanması gibi bir durum bulunmamaktadır. Sınav sonucunda oluşan ortalama ve standart sapmaya göre harf notları belirlenmektedir. Bu sebeple x dersinden x notunu aldığınız zaman çan eğrisine göre harf değeri belirlenemez.

Çan Eğrisi Sistemine Hangi Notlar Girmez?

Çan eğrisinin belli kuralları bulunmaktadır. Bu kurulların belirlenmesinde etkili olan üniversitenin değerlendirme kurullarıdır. Bu kurulların aldığı kararlar neticesinde bazı notlar çan eğrisine dahil edilmemektedir.

Özellikle 0 ve 100 puan çan eğrisine dahil edilmemektedir. Bazı üniversitelerde bu puan aralığı 0-5 puan ile 95-100 puanı da dahil etmemiştir.

AÖF İçin Ders Geçme Notu Hesaplama – AÖF Çan Eğrisi Sistemi İle Ders Geçme

Üniversitelerde uygulanan çan eğrisi sistemi açık öğretim fakültelerinde de uygulanmaktadır. Açık Öğretim Fakültesi’nin belirlemiş olduğu taban bir puan vardır. Bu puan 35 olarak belirlenmiştir ve bu limiti geçemeyen öğrenciler dersten geçememektedir.

Aşağıda yer alan videoyu izleyerek açık öğretim fakültelerinde çan eğrisinin nasıl olduğu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Çan Eğrisi Hesaplama Programı Var mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çan eğrisini hesaplamak için o sınava giren bütün öğrencilerin notlarını bilmek gerekir. Bu durumun mümkün olması çok zor ihtimal olduğu için önceden hazırlanmış çan eğrisi hesaplama programı size kesin sonuçlar verememektedir.

Çan Eğrisi Sistemi İyi midir? Kötü müdür?

Çan eğrisinin uygulanma amacı temel olarak öğrencinin bireysel olarak başarısının hedeflenmesi ve ayrıca grubun toptan başarı sağlamasıdır.
Çan eğrisi sisteminde temel olarak şu hata yapılmaktadır. Çan eğrisine salt kötü veya salt iyi demek yanlış bir yaklaşımdır. Çan eğrisinin çok zor durumlarda size yararı olabileceği gibi hiç beklemediğiniz harf notlarıyla da karşılabilmeniz mümkündür.
Örneğin: 45 gibi düşük bir ortalamayla dersi geçebileceğiniz gibi 90 aldığınız bir dersten AA notu beklerken bir anda BB gibi not aldığınızı görebilirsiniz.

Bu sebeple çan eğrisi iyidir veya kötüdür gibi yaklaşımlar doğru değildir.

Çan Eğrisi Uygulayan Üniversiteler 2020

Çan eğrisi olan üniversiteler sıralı listesi olmamakla birlikte bazı üniversitelerin listesi aşağıda verilmiştir. Bir üniversitenin çan eğrisinin olup olmadığını görmek için ilgili üniversitenin yönetmeliklerine bakmak gerekir.

Balıkesir Üniversitesi – Bazı Faküteler

Atatürk Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Uşak Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Kırıkkale Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Aksaray Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Bartın Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Yozgat Bozok Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Afyon Kocatepe Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Sakarya Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Konya Selçuk Üniversitesi – Bazı Fakülteler

İstanbul Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi – Bazı Fakülteler

Vakıf Üniversitelerin Birçoğu çan eğrisini kullanmaktadır.

Kategoriler: Üniversite - Tarih: 9 Şubat 2020 11:32
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments