Avrupa’da Totaliter Rejimlerin Doğuşu

İTALYA’DA FAŞİZM
I. Dünya Savaşı’na sömürgeler elde etmek için giren İtalya savaş sonunda kendisine vaadedilen Alman sömürgeleri ve Anadolu’dan yeterince pay alamamıştı. Bu durum İtalya’nın sosyal ve ekonomik yapısının bozulmasına yol açtı. Ülkedeki ekonomik ve sosyal problemler Mussolini’nin Faşist Partisi’nin işine yaradı.

1922’de ülkedeki işçi grevleri ekonomiye felç edince Faşist Parti’nin “Kara Gömleklileri” Napoli’den Roma’ya yürüdü.
Mevcut hükümet istifa edince İtalya Kralı 30 Ekim 1922’de Mussoliniyi başbakanlığa atamak zorunda kaldı.

ALMANYA’DA NAZİZM
I. Dünya Savaşı’nı kaybeden Almanya’da iç karışıklıklar artmaya başladı. Versay Antlaşması’nın imzalanması toplumda tepkiye yol açtı. Ağustos 1919’da “Weimar Anayasası” ilan edilerek demokratik düzene geçildi. Bu dönemde kurulan hükümetler sorunları çözmede yetersiz kaldı. Versay Antlaşması’nın yok edilmesini ve Alman ırkının üstünlüğünü savunan Nazi Partisi ilk kez 1924’de seçimlerinde parlamentoya girdi.

–1929 Dünya ekonomik krizinin ülkeyi olumsuz etkilemesi ve Almanya’nın savaş tazminatı ödemeye zorlanması Nazi Partisi’nin güçlenmesine neden oldu. 1933’de Adolf Hitler başbakan oldu. Gestapo (Alman Gizli Polisi) büyük yetkilerle donatılarak muhalifler üzerinde büyük bir baskı oluşturmaya başladı. Gestapo “Tipik Nazi” örgütüydü.

İSPANYA’DA FRANCO DÖNEMİ

İspanya’da 1936’da Milliyetçiler ile Cumhuriyetçiler arasında iç savaş çıktı. Cumhuriyetçiler Valencia’da, Milliyetçilerde Franco liderliğinde Burgos’ta hükümet kurdular. Fransa ve Sovyetler Birliği Cumhuriyetçileri, Almanya ve İtalya ise kralcıları destekledi. 1939’da milliyetçilerin Madrid’i ele geçirmeleriyle iç savaş sona erdi.

Picasso: Guernica adlı tablosunda İspanya iç savaşını konu edinmiştir.

Kategoriler: Tarih - Tarih: 13 Temmuz 2020 12:40
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments