Aşık Veysel

Bu yazımızda büyük halk ozanımız Aşık Veysel’in Hayatını kısaca anlatacağız ve Aşık Veysel kimdir sorularına yanıt bulabileceksiniz.

Aşık Veysel’in gerçek adı Veysel Şatıroğlu ancak herkes onu Aşık Veysel olarak tanır .(Doğum Tarihi: 25 Ekim 1894; Şarkışla, Sivas – Ölüm Tarihi: 21 Mart 1973; Sivrialan, Sivas), Türk halk ozanıdır. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.

25 Ekim 1894 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğmuştur. Aşık Veysel Şatıroğlu, Türk halk ozanlarının son temsilcileri arasında yer almaktadır. Şarkışla’nın Sivrialan köyünde doğan ünlü ozan, çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz daha 7 yaşında iken geçirmiş olduğu çiçek hastalığı sonucunda sol gözünü kaybeden Aşık Veysel, yaşadığı talihsiz bir kaza sebebiyle de sağ gözünü kaybetmiştir.

Gözlerini kaybeden Aşık Veysel, zaman geçirmesi için babası tarafından ona bir tane saz alındı. Aşık Veysel önceleri ozanların sözlemiş olduğu eserleri sazı ile çalmaya başladı. Bir zaman süre sonra saz çalmada ustalaşan Aşık Veysel, kendi eserlerini yaratmaya başladı. Aşık Veysel’in keşfedilmesi 1933 yılında Ahmet Kutsi Tecer tarafından olmuştur.

Aşık Veysel, aşık edebiyatında ustalaştıktan sonra Köy Enstitülerinde saz öğretmenliği yaptı. Eserlerinde sadece bir dil kullanması ve lirik söyleme tarzı hayatın içinden yer alan sözlerle eserleri günümüzde de varlığını devam ettirmektedir. Eserlerinde gerçek anlam, mecaz anlam ve daha birçok söz sanatı barındırmaktadır.

Aşık Veysel’in Özellikleri:

– Eserlerinde yalın bir Türkçe kullanmıştır.

– Türkçeyi ustalıkla kullanmaktadır.

– Yaşamdan renkler sunar

– Doğa, aşk ve toplum konularında yazmıştır.

Aşık Veysel’in Eserleri

Deyişler (1944),
Sazımdan Sesler (1950),
Dostlar Beni Hatırlasın (1970)

Aşık Veysel, akciğer kanserini yenemedi ve 21 Mart 1973 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Aşık Veysel’in ölümünün ardından eserleri Bütün Şiirleri adlı kitapta toplanmıştır.

Kategoriler: Edebiyat - Tarih: 7 Şubat 2020 15:38
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments