İçerik:

Türk Edebiyatında İlkler

Türk Edebiyatında yer alan önemli eserlerin ve ilklerin yer aldığı listeye bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster
Tomris Uyar kimdir?

Öyle bir kadın var ki, en güzel isimler en güzel eserlerini onun için yazdı! Bir adı var onun, peşinde de üç şair. Her şeyi bir kenara bırakın, o nasıl bir kadındı da Herkesin şiirlerinde kendi aşklarını bulduğu bu üç büyük şair tek bir kadına, ona âşık oldular. İşte onu da bu yazı size anlatacak!

Devamını Göster
Aşk Sözleri, Sevgiliye En Güzel Aşk Sözleri

2020 yılının güncel aşk sözleri yazımızda: kısa aşk sözleri, anlamlı aşk sözleri, etkileyici aşk sözleri, güzel aşk sözleri, dini aşk sözleri, imkansız veya aşk acısı sözleri gibi içeriklere sahip sevgiliye gönderilebilecek en anlamlı aşk sözleri bulunmaktadır.

Devamını Göster
Aşık Veysel

Bu yazımızda büyük halk ozanımız Aşık Veysel’in Hayatını kısaca anlatacağız ve Aşık Veysel kimdir sorularına yanıt bulabileceksiniz.

Devamını Göster
Kırmızı Başlıklı Kız

Kırmızı başlıklı kızı annesi, bir parça pasta ve şarap vererek, hasta ninesinin ormandaki kulübesine gönderir. Kız, yolda kurtla karşılaşınca şaşırmaz ve korkmaz; kurda nereye gittiğini söyler.

Devamını Göster
Hacivat ile Karagöz

Karagöz İle Hacivatın Kısaca Hayatı

Devamını Göster
Mani

Mani Nedir?

Devamını Göster
Umberto Eco

Ünlü İtalyan yazardır. 1954'te Torino Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayıp Radio televisione İtaliana'da kültür programları yayın yönetmenliğine başladı. 1956-64 arasında Torino Üniversitesi'nde daha sonra Floransa ve Milano'da ders verdi. 1971'de Bologna Üniversitesi'nde profesörlüğe atandı. İlk yapıtı, estetik alanındaki inceleme ve araştırmalarını içeren 1962'de yayınladığı "Opera Aperta"dır. (Açık Çalışma). Sonraki çalışmalarında iletişim ve göstergebilim alanlarını araştırdı. Ve bu çalışmalarını "A Theory of Semiotics" (1976, Bir Göstergebilim Kuramı), "Semiotics and The Philosophy of Language" (1984, Göstergebilim ve Dil Felsefesi) adlı yapıtlarında topladı. Eco, dilimize de çevrilen "Il Nome Della Rosa" (1981, Gülün Adı) adlı, fantastik romanıyla uluslararası üne kavuştu. Bu roman 1986 tarihinde Jean-Jacques Annaud tarafından sinemaya da uyarlandı. Öteki yapıtları: "Foucault Sarkacı" (1988), "Yanlışın Savaşı" (1993).

Devamını Göster
Ata Sözleri

Toplumlar tarafından uzun yıllarca boyunca oluşan deneyimlerden kazandıkları düşünceler ve yargıları içeren hem öğretici hem de mecazi anlam bırakan eğiti ve öğretici sözlerdir.

Devamını Göster
Özlü Sözler

Bir konuyu anlatmak için kısa ve öz söylenen sözlere özlü söz denir.

Devamını Göster
Söz Sanatları

Bir duyguyu veya düşünceyi daha etkili ve güzel anlatmak için konuşmalarımızda sık sık söz sanatlarına başvururuz.

Devamını Göster