Alt Kategoriler

İçerik:

Sesin Oluşumu

Ses Nasıl Oluşur? Günlük hayatta duyduğumuz seslerin tamamı belli bir kaynaktan ortaya çıkmaktadır. Duyduğumuz seslerin tamamı titreşimler sonucu meydana gelmektedir. Vurma, çekme, itme, üfleme ve sallama gibi yollarla cisimler titreşimler oluşur ve sonucunda ortaya ses çıkar.

Devamını Göster
Tekerlemeler

Çocukların dil gelişimine katkı sağlama konusunda tekerlemelerin önemi kuşkusuz büyüktür. Tekerlemeler sayesinde çocukların ses kabiliyeti artar ve konuşmalarında gelişmeler meydana gelir. Bu sayfamızda tekerleme listesine göz atabilirsiniz.

Devamını Göster
Atatürk’ün Okuduğu Okullar

Ülkemizin kurucu Mustafa Kemal Atatürk, eğitim boyunca gittiği okullar sırasıyla şöyledir.

Devamını Göster
İtikaf nedir?

Özellikle Ramazan aylarında yapılması uygun görülen “İtikaf” kelime anlamı olarak kısaca; Allah rızası için kişinin kendisini camiye hapsetmesi, adaması şeklindedir diye tanımlayabiliriz. Peygamber efendimiz (S.A.V) ramazan aynın son 10 gününü, itikaf ile geçirirdi. İlgili ayın son 10 günü bitene kadar orucunu camide açar, kılınması gereken bütün namazlarını camide kılarak vakit geçirirdi. Yapılması sünnet olan ibadetlerden birisidir.

Devamını Göster
Vantrolog (Vantrilok) Nedir?

Vantrolog (Vantrilok) Nedir?

Devamını Göster
Tomris Uyar kimdir?

Öyle bir kadın var ki, en güzel isimler en güzel eserlerini onun için yazdı! Bir adı var onun, peşinde de üç şair. Her şeyi bir kenara bırakın, o nasıl bir kadındı da Herkesin şiirlerinde kendi aşklarını bulduğu bu üç büyük şair tek bir kadına, ona âşık oldular. İşte onu da bu yazı size anlatacak!

Devamını Göster
Fitre nedir?

Fitre fars kökenli bir kelime olan “fıtır” kelimesinden günümüze kadar ulaşarak Türkçe okunuşu ile fitre şeklinde okunan İslam dinine mensup Müslümanlar tarafından verilen bir sadaka türüdür.  Fitre vermek Müslüman olan bir birey için “vacip” hükmündedir. Vacibin kelime anlamı ise kısaca İslam’da gerçekten Müslüman gibi yaşayan bir bireyin, yapması gereken eylemlerden oluşmaktadır (kesin yapmanız gerekli değildir) şeklinde tanımlayabiliriz.

Devamını Göster
İşsizlik Maaşı nedir?

İşsizlik Maaşı Nedir?

Devamını Göster
Çekme Belgesi

Çekme Belgesi Nedir?

Devamını Göster