Alt Kategoriler

İçerik:

Tema Vakfı

Türkiye'nin en değerli vakıflarından bir tanesi olan tema vakfı ülkemize oldukça katkı sağlayan bir kuruluştur. Ülkemizin en büyük miraslarından olan doğa konusuna tema vakfının göstermiş olduğu çabalar takdir toplamaktadır. Bu yazımızda tema vakfı nedir?, tema vakfı bağış, tema vakfı ne yapar gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Devamını Göster
Aşık Veysel

Bu yazımızda büyük halk ozanımız Aşık Veysel’in Hayatını kısaca anlatacağız ve Aşık Veysel kimdir sorularına yanıt bulabileceksiniz.

Devamını Göster
Çin Nüfusu

Çin, tarih boyunca ilişkimiz olan Dünya'nın en kalabalık ülkesi, nüfusu 1.5 milyara dayanan çin türlü önlemlere rağmen yine de nüfus artışını durduramıyor. Çin'in nüfusu dünya nüfusunun 7,9 milyar olduğu düşünülünce yaklaşanan %20 oranındadır. Bu yazımızda çin nüfusu hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Devamını Göster
Türkiye İlleri

Türkiye’nin şehirleri nelerdir, Türkiye’de kaç tane şehir bulunmaktadır, Türkiye’de en son il olan şehirler hangileridir,  alfabetik olarak harfler ile başlayan şehirler listesi, Türkiye’nin bölgeleri nelerdir, hangi bölgede kaç şehir vardır, hangi şehirler hangi bölgelerdedir sorularına bu yazımızda cevap bulabileceksiniz.

Devamını Göster
CZN Burak

Sosyal Medyanın göz bebeği Czn Burak her gün kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Bu yazımızda merak edilen ve sürekli sorulan Czn Burak kimdir? Burak özdemir nerelidir? gibi sorulara cevap bulacaksınız. Hatay Medeniyetler Sofrasının sahibi olan CZN Burak'ın nerelerde restaurantı var bu yazımızda bulabileceksiniz.

Devamını Göster
İllerin Deprem Durumları

Türkiye deprem kuşağında bulunan bir ülkedir. Genç ve aktif fay hatlarına sahiptir. 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ'da 6.6 şiddetinde yaşanan depremde onlarca vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu depremden sonra akıllara ülkemizde hangi şehrin deprem riski var, hangi il deprem riskine sahip değil bu sorular geldi. Bu yazımızda deprem riskine sahip iller hakkında bilgi edinebileceksiniz.

Devamını Göster
İl Nüfusları 2020’de Ne Kadar Oldu?

2007 yılından itibaren TÜİK tarafından adrese dayalı kayıt sistemine göre Türkiye'nin 2020 yılında nüfusu belli oldu. Buna göre Türkiye 2020 yılında geçtiğimiz yıla göre 1 milyon 151 bin kişilik artış yaşadı. Ülkemizde sağlık ve eğitim koşullarının artması sayesinde ve yaşanan göçler sebebiyle bu artış gerçekleşmiştir. İşte 2020 yılında illere göre nüfusumuz.

Devamını Göster
İslamiyet Öncesi Türk Tarihi

Orta Asya: Türklerin dünya üzerinde ilk kez görüldükleri yerdir. Türklerin anavatanıdır.

Devamını Göster
Divan-ı Hümayun

En yüksek yönetim organı (yürütme) ve yüksek mahkeme (yargı) idi. Önemli devlet meseleleri burada görüşülür, gerektiğinde karara bağlanırdı. Orhan Gazi kurdu, II. Mahmut kaldırdı. Divan kararlarına hüküm kararların yazıldığı defterlere mühimedenirdi. Divanıhümayun kararlarının uygulanıp kayıtlarının tutulmasında beylikçi, tahvil, ruûs ve amedi kalemleri sorumluydu.

Devamını Göster