2020 Motorlu Taşıtlar Vergisi

Bu yazımızda mtv ödeme tarihleri 2020, mtv ödeme 2020, mtv nedir, mtv hesaplama,  mtv sorgulama gibi konular hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Mtv nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi kısaltma olarak MTV kullanılmaktadır. MTV, Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafikte kayıtlı ve tescil edilmiş durumdaki bütün kara taşıtları ile Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık’a kayıtlı ve tescili uçak ve helikopter ile liman veya belediyeye kayıtlı motorlu deniz taşıtları vergiye tabiidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ne zaman ödenir?
MTV, yılda 2 defa ödenmektedir. Bunlar ocak ve temmuz ayında yani 1. ay ve 7. ayda olmak üzere 6 ayda bir ödenmektedir. MTV vergi oranları belirlenirken birçok kıstas vardır. Bunlar aracın yaşı, aracın türü, motor gücü temel faktörlerdir. 2019 Yılında mtv faiz kararı geldi ve yeni yılda 2020 mtv fiyatları değişti.

2020 MTV fiyatları

MTV ödemesi nasıl yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi, vergi dairelerinden, bankalardan ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi üzerinden ödeme yapılmaktadır.

MTV sorgulama

Motorlu taşıtlar vergisinin sorgulamasını GİB internet sitesinden online olarak sorgulama yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmemesi durumunda faiz süreci başlamaktadır. Aylık olarak ödenecek faiz oranı yaklaşık olarak %2.5 civarında olmaktadır. Ocak ve Temmuz ayında geciken mtv ödemelerinde bu oranda faiz alınmaktadır.

Ödemenin ilerleyen süreçte de yapılmaması durumunda Maliye Bakanlığı tarafından uyarı mektubu gönderilir. İlerleyen süreçte de ödemeler devam etmezse haciz uygulaması yapılabilmektedir. Bu haciz işlemi banka hesaplarına olabileceği gibi aynı zamanda araç için de haciz olabilir.

Kategoriler: Ekonomi - Tarih: 22 Aralık 2019 15:51
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments