2020 LGS Tercihler Nasıl Yapılacak?

LGS 2020 maratonunun sona ermesinin ardından 2020 LGS Tercih dönemi geldi. Liseye geçecek öğrencilerin ve ailelerin aklındaki 2020 LGS tercihleri nasıl yapılmalıdır sorusuna bu yazımızda cevap bulabileceksiniz.

LGS 2020 maratonu geçmiş yıllardan farklı olarak pandemi ve uzaktan eğitim kavramlarıyla iç içe geçti. Öğrencilerin bu zorlu süreci tamamlamasının ardından 16 Temmuz 2020 tarihinde LGS 2020 sonuçları açıklandı ve öğrenciler için artık LGS 2020 tercih süreci başladı. Bu yazımızda LGS 2020 tercihleri yapılırken dikkat etmeniz gereken noktalara dikkat çekmeye çalışacağız.

8. Sınıf öğrencileri tercihlerini nasıl yapmalıdır, tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir. LGS Tercihte hangi okulları tercih edebilirim, LGS 2020 tercihleri nereden yapılacak, tercih hakkım kaç tane, LGS tercihlerinde yüzdelik dilimlere göre tercihler nasıl yapılır, tercih yaparken nelere göre yapmalıyım, tercih sıralaması nedir gibi sorulara aşağıdan cevap bulabilirsiniz.

MEB Yerleştirme Türleri

Milli Eğitim Bakanlığı 3 tür yerleştirme türü bulunmaktadır.

1- Merkezi Yerleştirme: LGS 2020 sınavına giren ve puan alan öğrencilerin yaptıkları tercihler sonucunda puanına göre yerleştirildikleri yerleştirme türüdür.

2- Yerel Yerleştirme: LGS 2020 sınavına giren veya girmeyen öğrencilerin tercihlerine göre yapılan yerleştirmedir.

3- Pansiyonlu Okullar: İsteğe bağlı olarak yapılan yerleştirmedir.

LGS 2020 yerleştirme süreci öncelikle yerel yerleştirme türüyle başlamaktadır. Öğrenciler yerel yerleştirme sürecinden sonra merkezi yerleştirme türüne başvuru yapabilmektedir.

Yerel yerleştirme işleminde adresinize dayalı olarak yapabileceğiniz tercihtir. Bakanlık bu sene tercih sayısı 5 tercih hakkı tanıdı. Buna göre adresinize dayalı olarak 10 tercihinizi, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Meslek Lisesi türlerine tercihte bulunabilirsiniz.

Yerel yerleştirme işlemlerinin sona ermesinin ardından, sınava girip puan alan öğrenciler için merkezi yerleştirme süreci başlamaktadır. Merkezi yerleştirme türünde 10 tercih hakkı tanınmaktadır. Bu tercihlerinize puanınız – yüzdelik diliminize göre yerleştirilmektesiniz.

LGS 2020 Hangi Okullar Tercih Edilebilir?

Merkezi tercihlerde LGS puanınız dikkate alınır ve sadece puanla öğrenci alan okulları tercih edebilirsiniz. 2020 Kontenjan
Anadolu Liseleri % 68.4, Sosyal Bilimler % 36.4, Fen Liseleri % 35, Mesleki Teknik % 64,3 ve İmam Hatip % 46

LGS 2020 Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de tercihler e-okul.meb.gov.tr adresinden tercihlerinizi yapabileceksiniz.

LGS 2020 Tercihlerinde Rehberlik Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı duyuruya göre Pandemi süreci sebebiyle rehberlik işlemlerinin online – uzaktan olarak okulunuzun rehber öğretmeninden tercih sürecinize yönelik rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

LGS 2020 Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LGS 2020 tercih sürecinin açıklanmasının ardından bakanlığın yayınladığı takvime göre 10 Ağustos 2020 tarihinde LGS tercih sonuçları açıklanacaktır.

LGS Tercihleri Nasıl Onaylatılacaktır?

LGS 2020 tercihlerinizi e-okul üzerinden yaptıktan sonra mutlaka okul müdürlerinden onaylatmanız gerekmektedir. LGS Tercihlerinizi dilediğiniz bir okulun müdürlüğünden tercihlerinizi onaylatabilirsiniz.

LGS 2020 Kaç Tercih Hakkı Vardır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 3 tür yerleştirme seçeneği bulunmaktadır. Bakanlığın açıkladığı tercih kılavunuza göre Merkezi Yerleştirme için 10 tercih hakkı, Yerel Yerleştirme için 5 tercih hakkı, Pansiyonlar için 5 tercih hakkınız bulunmaktadır.

Not: Yerel Yerleştirme tercihi yapmayanlar için Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

LGS Tercihleri Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Geçtiğimiz yılın yerleştirme sonucunu tercih sürecinde mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Geçtiğimiz yılın yerleştirme sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz. Yüzdelik dilimleri geçen senenin sonuçlarına bakarak doğru tercihler yapmanızı kolaylaştırmaktadır.

Not: 2020 yılında liselerin kontenjanları artırılacağını düşünerek tercihlerinizi yapmanızı öneririz.

LGS Doğru Okul Tercihi Nasıl Yapılır?

Tercihlerinizi yaparken, okulun kadrosu, sosyal imkanları, sınıf mevcutları, geçmiş yıllarda başarıları, projeleri gibi birçok kriteri göz önünde bulundurarak yapacağınız tercihler sizin iyi bir lise dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

EgitimTR.net

Kategoriler: Rehberlik - Tarih: 18 Temmuz 2020 11:28
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments