Üniverse Tercihlerini Doğru Yapmak

2019 Yılı üniversite sınavları geride kaldı artık öğrenciler için işin en zor kısmı kaldı. Tercih yapmak bir yıl boyunca sınava hazırlanmaktan aslında çok daha zor ve önemlidir.
Bu rehberlik yazımızda üniversite seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor ve dorğu tercih nasıl yapılır bunların üzerinde duracağız.

1- Öncelikle sınav sonuçlarının açıklandığı zaman sakin kalıp durum değerlendirmesi yapmanız gerekir. Başarı sıralamanız sizin için yol anahtarı olacaktır. Puanınız beklediğinizin altında veya üstünde olabilir ancak başarı sıralamasını asla gözünüzün önünden ayırmayın.

2- Tercihlerinizi yapmak için acele etmeyin! Aceleyle verdiğiniz gerektiği kadar düşünmediğiniz kararlar sizi çok daha kötü sonuçlara götürebilir.

3- Hangi bölümü istediğinizi önceden belirlediniz! Şimdi sizin için üniversite seçme sırası geldi. Üniversite seçerken üniversitenin marka değeri, eğitim planlaması, akademik kadrosu, sosyal imkanları, yurt durumu, bulunduğu ilin sosyal – ekonomik imkanları, burs imkanları gibi birçok konuyu değerlendirerek karar vermek gerekiyor.

4- Tercihlerinizi yaparken önem sırası ve istek sıranıza göre yazınız sürekli yapılan “bu tercih gelmez” yanlışına düşmeyin ve asla istemediğiniz tercihleri yazmayınız.

5- İstediğim başarı puanını alamadım ancak üniversite okumak istiyorum ne olursa olsun diye düşünmeyin. Unutmayın 1 yıl daha fazla hazırlanmak sizi 4 yıl istemediğiniz bölümü okuma eziyetinden kurtaracağı gibi aynı zamanda sonrasında mezun olduğunuzda iş bulma gibi durumlar karşısında sizi büyük bir eziyetten kurtaracaktır.

6- Ailenizle mutlaka her konuda fikir alışverişi yapınız. Ailenizin desteği sizin için çok önemli olduğunu unutmayınız.

7- Öğretmenlerinizden destek alın. Öğretmenler sizi sınava hazırlarken rehber olduğu gibi sonuca ulaştırmak için de rehber olacaktır. Onların tecrübelerinden yararlanmaktan asla vazgeçmeyin.

Kategoriler: Rehberlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir