İçerik:

Şimşirlik

Osmanlı Devleti'nde kafes sistemindeki şehzadelerin (çelebi) kapalı olarak tutulduğu bölüme şimşirlik denir.

Devamını Göster
Ferman

Padişahın yazılı olarak yayınladığı emirlere ferman denir.

Devamını Göster
Yavuz Sultan Selim

Osmanlı Devleti'nin 9. Padişahı olan Yavuz Sultan Selim 1512 ve 1520 tarihleri arasında Osmanlı Devleti'nin tahtına oturmuştur.

Devamını Göster
Kız Kulesi

Kız Kulesi, yıllar boyunca insanların ilgisini çekmiş bir mimaridir. İstanbul'da Boğaz'ın Marmara Deniz ile bütünleştiği yerde Anadolu yakasında bulunur. Salacak kıyısından 150 metre kadar açıklığınız zaman mimari yapıya kolayca ulaşabilirsiniz. Kız Kulesi için birden fazla hikaye bulunmakla birlikte en çok bilineni Bizans Hükümdarına aittir.

Devamını Göster
Karesioğulları

Karesioğulları, beyliğin ismini kurucusu Karesi Bey'den alır. Balıkesir çevresinde kurulmuş ve denizcilikle uğraşmış bir beyliktir. 1296-1299 yılları arasında Balıkesir bölgesinde varlığını devam ettirirken Osmanlı Devleti padişahı Orhan Bey döneminde Osmanlı Devleti'ne katılmıştır. Karesioğullarının Osmanlı Devleti'ne katılması üzerine deniz gücüne kavuşulmuş ve yeni fetihler için güç kazanılmıştır.

Devamını Göster
Mimar Sinan

Mimar Sinan Ağa veya Koca ve Usta Mimar olarak bilinen Sinan, Osmanlı Devleti'nde Kanuni Sultan Süleyman da olmak üzere üç hükümdar döneminde görev yapmıştır. Dönemin en önemli mimar ve sanatçısıdır. Doğum Tarihi olarak 1490 ve Kayseri'nin Ağırnas köyü bilinmektedir.

Devamını Göster
Bac

Osmanlı Devleti'nde pazarda satılan ürünler üzerinden alınan vergiye bac vergisi denilmektedir. Bu vergileri toplayan kişilere Bac Emini denilmiştir.

Devamını Göster
Ayan

Osmanlı Devleti'nde taşrada zamanla güçlenen toprak ağası varlıklı kişilere ayan denir. Ayanların gücünün artmasıyla Sened-i İttifak imzalanmış ve ayanların varlığı resmi olarak tanınmıştır.

Devamını Göster
Enterdi

Hristiyanlık dininde Papa'nın dini güçleri sebebiyle verdiği emirle bir halkı toptan dinden çıkarmasına enterdi denir.

Devamını Göster
Akçe

Osmanlı Devleti zamanında kullanılan para birimidir. Akçeler gümüşten kesim yapılırdı.

Devamını Göster