Alt Kategoriler

İçerik:

Şimşirlik

Osmanlı Devleti'nde kafes sistemindeki şehzadelerin (çelebi) kapalı olarak tutulduğu bölüme şimşirlik denir.

Devamını Göster
Ferman

Padişahın yazılı olarak yayınladığı emirlere ferman denir.

Devamını Göster
Yavuz Sultan Selim

Osmanlı Devleti'nin 9. Padişahı olan Yavuz Sultan Selim 1512 ve 1520 tarihleri arasında Osmanlı Devleti'nin tahtına oturmuştur.

Devamını Göster
Kütle

Kütleyi tanımak için değişmeyen madde miktarı denebilir.  Ancak yüksek hızlarda maddede enerjinin bir kısmının kütleye dönüşmesi üzerine maddede belli bir oranda artış yönünde değişim meydana gelebilir. Bu sebepledir ki kütle için yapılabilecek en doğru tanım 'bir cisimde bulunan mevcut madde miktarına kütle denir.'

Devamını Göster
Zvezda

Uzay araçlarında bulunan astronotların yaşam alanlarına zvezda denilmektedir.

Devamını Göster
Potpuri

Müzikte aynı veya farklı tarzda yapılmış parçaların seçilerek sırayla çalınmasıdır. 1900'den itibaren keman,piyano gibi müzik aletleri potpuri için ön plana çıktı. Opera, operet ve operakomik gibi lirik eserlerin de bu tarzı benimsediği görülmüştür.

Devamını Göster
Kız Kulesi

Kız Kulesi, yıllar boyunca insanların ilgisini çekmiş bir mimaridir. İstanbul'da Boğaz'ın Marmara Deniz ile bütünleştiği yerde Anadolu yakasında bulunur. Salacak kıyısından 150 metre kadar açıklığınız zaman mimari yapıya kolayca ulaşabilirsiniz. Kız Kulesi için birden fazla hikaye bulunmakla birlikte en çok bilineni Bizans Hükümdarına aittir.

Devamını Göster
Umberto Eco

Ünlü İtalyan yazardır. 1954'te Torino Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayıp Radio televisione İtaliana'da kültür programları yayın yönetmenliğine başladı. 1956-64 arasında Torino Üniversitesi'nde daha sonra Floransa ve Milano'da ders verdi. 1971'de Bologna Üniversitesi'nde profesörlüğe atandı. İlk yapıtı, estetik alanındaki inceleme ve araştırmalarını içeren 1962'de yayınladığı "Opera Aperta"dır. (Açık Çalışma). Sonraki çalışmalarında iletişim ve göstergebilim alanlarını araştırdı. Ve bu çalışmalarını "A Theory of Semiotics" (1976, Bir Göstergebilim Kuramı), "Semiotics and The Philosophy of Language" (1984, Göstergebilim ve Dil Felsefesi) adlı yapıtlarında topladı. Eco, dilimize de çevrilen "Il Nome Della Rosa" (1981, Gülün Adı) adlı, fantastik romanıyla uluslararası üne kavuştu. Bu roman 1986 tarihinde Jean-Jacques Annaud tarafından sinemaya da uyarlandı. Öteki yapıtları: "Foucault Sarkacı" (1988), "Yanlışın Savaşı" (1993).

Devamını Göster
Karesioğulları

Karesioğulları, beyliğin ismini kurucusu Karesi Bey'den alır. Balıkesir çevresinde kurulmuş ve denizcilikle uğraşmış bir beyliktir. 1296-1299 yılları arasında Balıkesir bölgesinde varlığını devam ettirirken Osmanlı Devleti padişahı Orhan Bey döneminde Osmanlı Devleti'ne katılmıştır. Karesioğullarının Osmanlı Devleti'ne katılması üzerine deniz gücüne kavuşulmuş ve yeni fetihler için güç kazanılmıştır.

Devamını Göster
Ata Sözleri

Toplumlar tarafından uzun yıllarca boyunca oluşan deneyimlerden kazandıkları düşünceler ve yargıları içeren hem öğretici hem de mecazi anlam bırakan eğiti ve öğretici sözlerdir.

Devamını Göster